Wyborcza.pl

Jaki faktycznie zasięg miała awaria TVP Info i ilu Polaków nie mogło zobaczyć sobotniego orędzia premier Szydło?

Autor: Aleksander Deryło | 20.12.2016

Sprawdziliśmy, jaki rzeczywisty zasięg miała awaria multipleksu 3, na którym nadawane było w sobotę orędzie premier Szydło.

Sprawę awarii po zawiadomieniu prezesa TVP bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od wtorku do czwartku urzędnicy starostw powiatowych mają meldować wojewodom, czy TVP Info nadaje bez przeszkód. Według Telewizji Polskiej aż w 13 województwach nie można było zobaczyć orędzia pani premier.

Czy tak było naprawdę? Zestawiliśmy mapę awarii TVP z danymi spółki EmiTel, właściciela infrastruktury nadawczej naziemnej telewizji cyfrowej.

Mapy są interaktywne. Najedź na województwo i odczytaj dane.

Na mapę nanieśliśmy faktyczny zasięg 11 nadajników, które uległy awarii (dane o zasięgu oraz o nadajnikach, które uległy awarii - EmiTel).

Na pierwszy rzut oka widać, że awaria miała zdecydowanie mniejszy zasięg, niż wynika to z mapy TVP. Według EmiTela na terenie objętym awarią mieszka 11-12 proc. populacji Polski. Ale zdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jedynie 34 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej - pozostali z usług telewizji kablowych i satelitarnych. Oznacza to, że problem w rzeczywistości dotyczył jedynie około 4 proc. potencjalnych widzów orędzia pani premier.

Ale to niejedyny błąd TVP - na mapie zaznaczone są nieprawidłowe województwa. O ile na części terytoriów województw: łódzkiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego występowały problemy z odbiorem TVP Info (a te województwa nie są zaznaczone na mapie TVP), o tyle na terenach województw lubuskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego nie było z tym żadnych problemów.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz