Wyborcza.pl

Bliski krąg Putina. Jak otoczenie prezydenta Rosji zgromadziło gigantyczny majątek

Autor: Bartosz Chyż | 04.11.2017

Najbliższe otoczenie Władimira Putina zgromadziło fortunę w wysokości 24 mld dolarów. Sam prezydent Rosji zaprzecza, by zgromadził aż tak wielki majątek, który jest mu przypisywany.

  • Oficjalnie prezydent Rosji zarabia 133 tys. dolarów rocznie;
  • jego bliskie otoczenie zbiło majątek na państwowych kontraktach;
  • wyliczenia nie obejmują współpracowników, polityków i szefów państwowych korporacji.

Majątek jego przyjaciół i rodziny według szacunków na podstawie danych "Forbesa" to ok. 24 mld dolarów. Do tego najbliższego kręgu, ułożonego przez Ośrodek Badań Korupcji i Zorganizowanej Przestępczości (OCCRP) wraz z rosyjską "Nową Gazietą, wliczono 14 osób. Są tam zarówno obie córki Putina - Maria i Jekaterina (wraz z mężami) - jego dalsza rodzina, przyjaciele z dzieciństwa, jak i sparingpartnerzy z maty dżudo.

Duża część z otoczenia prezydenta Rosji dorobiła się na biznesach z państwem lub z państwowymi firmami. Bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie bywają nazywani "królami państwowych przetargów". Obecnie budują most, który ma połączyć okupowany Krym przez Zatokę Kerczeńską z Rosją.

Najedź kursorem na osobę lub firmę i przytrzymaj, żeby zobaczyć powiązania. Po kliknięciu przeczytasz więcej w panelu. Schowasz/wysuniesz panel, klikając w trzy szare kropki. Zmniejszysz lub powiększysz za pomocą +/-. Szukaj za pomocą "search" w lewym górnym rogu.

OCCRP wyróżnia Siergieja Rołdugina, Piotra Kołbina i Michaiła Szełmowa jako "prawdopodobnych pełnomocników". Pierwszy z zawodu jest wiolonczelistą, został ojcem chrzestnym starszej córki prezydenta - Marii. Powiązane z nim spółki z rajów podatkowych obracały kwotami w wysokości ok. 2 mld dolarów, co zostało ujawnione w ubiegłorocznej aferze „Panama Papers”.

Kołbin to były rzeźnik, który jeszcze kilka lat temu zaprzeczał, że jest biznesmenem. W przeszłości był udziałowcem Gunvory - spółki handlującej surowcami. Był też udziałowcem spółki eksploatującej pola gazowe - Jamał LNG. Pożyczkę na zakup udziałów dostał od Gazprombanku.

Szełomow to syn kuzynki Putina, menedżer średniego szczebla w firmie armatorskiej. Spółka Accept ma aktywa o wartości zbliżonej do 600 mln dol. Przed rokiem kupiła połowę udziałów firmy, która za mniej więcej 200 mln dol. buduje tor do wyścigów bolidów Formuły 1 pod Petersburgiem.

Przeczytaj więcej o najbliższym otoczeniu prezydenta w artykule "Putin jak Midas" Andrzeja Kublika.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz