Wyborcza.pl

Brexit na mapach. Imigracja i bezrobocie w Anglii, która już nie chce być w Unii Europejskiej

Autor: Vadim Makarenko, Aleksander Deryło, Jarosław Chudzik | 04.07.2016

Regiony Wielkiej Brytanii, które opowiedziały się za opuszczeniem Unii Europejskiej wciąż odczuwają skutki kryzysu ekonomicznego lat 70. Geografia Brexitu odzwierciedla kryzys ekonomiczny lat 70. - twierdzi Will Davies, wykładowca na University of London.

Jego analiza opublikowana na stronach Political Economy Research Centre tuż po ogłoszeniu wyników, gdy świat był jeszcze w szoku po decyzji Brytyjczyków różniła się od wielu innych. Zdaniem Daviesa, północny wschód Anglii oraz południowa Walia, które zagłosowały za wyjściem mają dość nie tylko cięć budżetowych, które fundowały im rządy przez ostatnie sześć lat. To przemysłowe regiony, które dawniej żyły ze stoczni i kopalni zamkniętych przez Margaret Thatcher i kolejne rządy konserwatystów. Jednak niewidzialna ręka wolnego rynku nigdy nie stworzyła w tamtych regionach nowych miejsc pracy, dlatego zaczęły one popierać laburzystów. Laburzyści próbowali wesprzeć te obszary ulgami podatkowymi i przeniesieniem tam części miejsc pracy w administracji publicznej.

Anglia ma dość Unii Europejskiej

Mapy są interaktywne. Kliknij albo najedź na region, żeby zobaczyć dane​. Jeśli szukasz konkretnego hrabstwa, wpisz jego nazwę do wyszukiwarki w lewy górnym rogu dowolnej mapy.

Jednak - jak zaznacza Davies - ludzie potrzebują poczucia samowystarczalności i z tego powodu najbiedniejsze regiony Anglii nie czuły wdzięczności zarówno za wsparcie rządowe, jak i za dotacje napływające z Unii Europejskiej. "Świadomość tego, że twoja firma, gospodarstwo czy rodzina są zdane na łaskę bogatych liberałów nie jest przepisem na zadowolenie" - podkreśla naukowiec. Dlatego regiony, które najwięcej łączy z UE zagłosowały za jej opuszczeniem.

Fala niechęci wobec imigrantów zalała Wyspy Brytyjskie i Polacy już zaczynają doświadczać jej na własnej skórze. Brytyjczycy są zdania, że przybysze z krajów Europy Środkowej kosztują zbyt wiele, a do tego zabierają im miejsca pracy. O tym, ile zasiłków na dzieci pobierają Polacy i inni mieszkańcy Unii Europejskiej można przeczytać pisaliśmy tu.

Poniżej można sprawdzić komu kraje Unii Europejskiej przyznają obywatelstwa. Wielka Brytania należy do krajów, które rozdają najwięcej paszportów.

Wędrówka ludów do Unii Europejskiej

Wykres jest interaktywny. Kliknij albo najedź na nazwę kraju, żeby zobaczyć dane. Kliknij albo najedź na struny łączące ten kraj z innymi, żeby zobaczyć dane dotyczące konkretnych przepływów. Możesz wpisać nazwę kraju do wyszukiwarki w prawym górnym rogu.

*kategoria "Nie-obywatele" obejmuje głownie obywateli b. ZSRR, którzy po odzyskaniu niepodległości przez Estonię i Łotwę nie uzyskali obywatelstwa tych krajów

Infografika: Jarosław Chudzik. Dane: Eurostat, 2014 r.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz