Wyborcza.pl

"Sejm przyjął ustawę budżetową". Czy aby na pewno?

Autor: Dominik Uhlig, Marcin Gębala | 20.12.2016

Budżet to jedna z najważniejszych ustaw, plan realizacji zadań państwa w kolejnym roku. "Sejm uchwalił ustawę budżetową" - ogłosił marszałek Sejmu Marek Kuchciński w piątek po głosowaniu. Opozycja podważa tę decyzję - dlaczego?

Przed rokiem w sprawie ustawy budżetowej głosowało 446 posłów. Za jej przyjęciem było 236 posłów - 233 z PiS, dwoje posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony. Przeciw głosowało 207 posłów opozycji z PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL i jeden poseł niezrzeszony. Głosowanie odbyło się na sali plenarnej Sejmu.

Inaczej było w ostatni piątek

Posłowie zagłosowali w piątek o 22.03 poza salą plenarną - w Sali Kolumnowej Sejmu, znanej m.in. z posiedzeń komisji śledczych. Posłowie PiS od razu ogłosili, że budżet został przyjęty, ale pojawiły się wątpliwości.

Do głosowania doszło w szczególnych warunkach. Opozycja w proteście przeciw wykluczeniu z obrad posła PO Michała Szczerby zablokowała sejmową mównicę. PiS zebrał się w Sali Kolumnowej na posiedzeniu klubu, które nagle okazało się posiedzeniem całego Sejmu. Posłowie opozycji dostali SMS-em komunikat, że posiedzenie Sejmu odbędzie się w Sali Kolumnowej, później rozległy się gongi wzywające ich do sali. Zdezorientowani odmówili głosowania w takich warunkach.

Czy w sali podczas głosowania było kworum, czyli 231 posłów? Tu pojawiły się wątpliwości. Posłowie opozycji nagrali na komórki, jak część polityków PiS (w tym minister Zbigniew Ziobro) już po głosowaniach podpisywała się na listach obecności. Przez cały weekend na stronach Sejmu nie było informacji o głosowaniach. Wyniki zostały opublikowane dopiero w poniedziałek rano.

Według tej informacji w piątek głosowało 236 posłów. Za przyjęciem budżetu było 234 posłów, przeciw dwoje. 224 nie głosowało. Kto? Z jakich klubów? Tego opublikowane wyniki głosowania nie precyzują. Można spróbować to ustalić, analizując zapis wideo z Sali Kolumnowej.

Grafika jest interaktywna. Możesz wyszukać posła i sprawdzić jak głosował, lub prześledzić rozkład głosów. Najedź na kropkę, aby sprawdzić dane.

Przyjętym przez Sejm (a może tylko przez klub PiS?) budżetem zajmuje się teraz Senat.

Jak wyglądałoby głosowanie, gdyby w tym składzie odbyło się na sali plenarnej? Na naszej wizualizacji przenieśliśmy tam posłów PiS oraz posłów klubu Kukiz'15 oraz posłów koła Wolni i Solidarni (którzy według relacji medialnych pomogli PiS w uchwaleniu budżetu).

Pokaż komentarzeDodaj komentarz