Wyborcza.pl

CBOS: Rząd Szydło z najlepszymi notowaniami od zaprzysiężenia

Autor: Agnieszka Kublik, Aleksander Deryło | 19.05.2017

Rząd Beaty Szydło popiera 39 proc. Polaków - to wyniki najnowszego majowego sondażu CBOS

  • W maju rząd premier Beaty Szydło popierało 39 proc. pytanych przez CBOS. Źle – 34 proc. Od kwietnia zadowolonych przybyło o 3 pkt proc.;
  • lepsze są też notowania samej pani premier. Ma teraz 47 proc. ocen pozytywnych (w kwietniu 45 proc.) i 38 proc. negatywnych. To jej najlepszy wynik od grudnia 2015 r.

PiS dobrze poradził sobie ze sprawą Misiewicza?

CBOS zwraca uwagę, że badanie przeprowadzono w dniach 5-14 maja, gdy w mediach głośno było m.in. o aferze z współpracownikiem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza – byłym pracownikiem apteki Bartłomiejem Misiewiczem. Wyszło wtedy na jaw, że dostał wysokopłatną posadę w spółce zależnej od państwa. Prezes PiS Jarosław Kaczyński błyskawicznie powołał partyjną komisję do wyjaśnienia tej sprawy. Ta w ciągu jednego dnia osądziła Misiewicza. Oceniła, że nie ma kwalifikacji do pełnienia funkcji w administracji publicznej. A wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński nawet publicznie przeprosił tych, którzy „poczuli się zażenowani, zdegustowani tym wszystkim, co się działo wokół osoby Misiewicza”. „Wydaje się, że sposób rozwiązania tego problemu nie pozostał bez wpływu na notowania rządu” – komentuje CBOS.

Którędy przebiegają linie podziału?

Rząd ma najlepsze notowania oczywiście wśród wyborców PiS (89 proc. to zwolennicy gabinetu Szydło). Druga największa grupa zadowolonych z rządu to zwolennicy Kukiz’15. Tu jednak zdania są już podzielone – za rządem jest 44 proc. wyborców Kukiz’15, a przeciw – 30 proc.

CBOS zauważa, że stosunek do władzy PiS silnie zależy także od cech społeczno-demograficznych. Poparcie dla rządu spada wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia i wielkości miejsca zamieszkania. Zwolennicy rządu przeważają wśród osób z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym oraz wśród mieszkańców wsi. Przeciwników częściej można spotkać w miastach (zwłaszcza większych), stanowią też większość wśród badanych z wyższym wykształceniem. Wreszcie z rządu są zadowoleni Polacy co najmniej raz w tygodniu oddający się praktyce religijnej.

Prof. Jacek Raciborski, socjolog UW, komentuje dla „Wyborczej”: Wyniki są korzystne dla rządu. Liczy się też ogólna tendencja wzrostowa. Obóz władzy winno jednak niepokoić dramatyczne zróżnicowanie ocen w zależności od wykształcenia. Ludzie z wykształceniem średnim i wyższym są bardzo krytyczni wobec rządów PiS. W tych wynikach widać silną polaryzację polityczną społeczeństwa.

Według prof. Mikołaja Cześnika, politologa z Uniwersytetu SWPS i Fundacji Batorego, wyniki badania obrazują „podział na Polskę lepiej wykształconą i niechętną rządowi oraz gorzej wykształconą rząd popierającą”. – Ten podział jest ważny ze względu na skłonność obu grup do głosowania. Gorzej wykształconych trudniej zmobilizować do pójścia na wybory – ocenia.

Sondaż CBOS z 5-14 maja, przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI), próba losowa, reprezentatywna, ogólnopolska 1034 dorosłych Polaków.​

Pokaż komentarzeDodaj komentarz