Wyborcza.pl

Czy cisza wyborcza ma jeszcze sens? Zobacz, jak była łamana w mediach społecznościowych

Autor: Bartosz Chyż | 25.05.2015

O tym, że cisza wyborcza to fikcja, pisaliśmy dwa tygodnie temu. Wtedy to wraz z firmą Newspoint znaleźliśmy w polskim internecie co najmniej 543 teksty, które ją łamały. Teraz było ich cztery razy więcej.

Dokładnie 2 146 - tyle naruszeń ciszy wyborczej wykryliśmy. Podobnie jak 9 i 10 maja Polacy najczęściej łamali ciszę wyborczą na Twitterze i Facebooku. I podobnie jak dwa tygodnie temu rzeczywista liczba naruszeń była znacznie wyższa, bowiem nie wszystkie przypadki agitacji poddają się monitoringowi. Zebrane przez firmę Newspoint dla BIQdata wpisy zawierały nazwiska dwóch kandydatów i ich ugrupowań w połączeniu z wyrazem „głosować”.  Badanie nie uwzględniało zdjęć, filmików ani plików dźwiękowych, ale wzięto pod uwagę i przeanalizowano komentarze pod nimi.

Jak wielkie kłopoty dla oczekujących na wyniki może sprawić cisza wyborcza, przekonaliśmy się, gdy Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała się na jej przedłużenie o półtorej godziny. W śląskich Kowalach 80-letnia kobieta zmarła w lokalu obwodowej komisji wyborczej, choć nie zdążyła nawet oddać głosu. W związku z tym głosowanie w tym miejscu przedłużono. Cały kraj czekał wtedy na sondaże exit poll, a internet grzał się do czerwoności. Między 21 a 22 samych tylko twittów łamiących ciszę było ponad 180.

Najedź myszką na wykres poniżej, żeby zobaczyć liczbę naruszeń, datę i godzinę

Naruszenia ciszy wyborczej w internecie

Dane: Newspoint. Infografika: Aleksander Deryło, BIQdata.pl

Sprawdziliśmy także, jak często internauci obchodzili ciszę. Powodzeniem cieszyły się hasztagi #budyń, pod którym internauci mieli na myśli Andrzeja Dudę oraz #bigos, pod którym występował urzędujący prezydent. Ale to niejedyne sposoby obchodzenia ciszy wyborczej. Nieco mniej popularne było określenie "kiełbasa myśliwska" oraz "kiełbasa podwawelska" lub "krakowska" - oznaczające kolejno Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Internauci do podania sondażowych wyników używali również taki sformułowań jak "nowe dudy do grania" i "strzelba myśliwska" - to aluzja do hobby Bronisława Komorowskiego.

Przykłady łamania ciszy wyborczej (pisownia oryginalna):

"@AndrzejDuda Nie mogę jeszcze głosować,ponieważ jestem niepełnoletnia. Ale wszystkich namawiam do tego aby głosowali właśnie na Pana."

"Jak bym miał jeszcze przez 5 lat narzekać jaki ten bigos zły to jprdl".

"Bukmacherzy dają sygnał - niedzielny obiad raczej bez bigosu, który trafi do kubła na śmieci...".

"54,3 zł budyń 45,7 zł bigos stan na 14:00".

"Co wolicie bigos czy budyń?".

"Ej trzeba iść na Bronka głosować bo duda jest jakiś rozjebany".

"RT @MPienkowski: Z prawidłowego bazarku na 12: Budyń 55,2 zł Bigos 44,2 zł. Na bazar...".

Pokaż komentarzeDodaj komentarz