Wyborcza.pl

Jak daleko do Centralnego Portu Lotniczego? Porównaliśmy planowaną lokalizację CPL z innymi lotniskami w Europie

Autor: Aleksander Deryło, współpraca Edyta Bryła | 15.03.2017

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło dzisiaj, że jednak planuje budowę Centralnego Portu Lotniczego między Warszawą a Łodzią. Sprawdziliśmy, jak daleko od miasta znajdzie się projektowane lotnisko.

  • CPL prawdopodbnie nie będzie najdalej położonym od centrum miasta lotniskiem w Polsce;
  • w Europie większość daleko położonych portów to lotniska obsługujące tanie linie lotnicze;
  • jedynie lecąc do Oslo i Sztokholmu, z głównego lotniska do miasta jest równie daleko, co z planowanego CPL.

Minister Andrzej Adamczyk, szef MIB, w TVP1 przyznał, że Centralny Port Lotniczy powinien być zlokalizowany między Łodzią a Warszawą. „Jeżeli mówimy o dobrym dostępie do szlaków kolejowych, z ewentualną ich częściową przebudową, do autostrady A2 i autostrady A1, to geograficznie między Łodzią a Warszawą; dzisiaj tyle można powiedzieć” – odparł minister. Zaznaczył, że CPL powinien być dobrze skomunikowany z „głównymi trasami drogowymi” i być łatwo dostępny „dzięki sprawnej komunikacji kolejowej dla wszystkich warszawiaków".

Infografika jest interaktywna. Najedź (lub dotknij) ikonę lądującego samolotu, aby dowiedzieć się więcej na temat wybranego lotniska. Mapę można przybliżać i oddalać za pomocą przycisków +/- w lewym górnym rogu, lub za pomocą gestu ściśnięcia lub rozciągnięcia palców na urządzeniach z ekranem dotykowym.

CPL powstanie więc około 40-50 km od śródmieścia Warszawy. Czy to daleko? I tak, i nie. Dzisiaj przyzwyczajeni jesteśmy, że główne warszawskie lotnisko jest jedynie 8 km od centrum stolicy. Są jednak miasta nawet w Polsce, gdzie mieszkańcy i turyści do samolotu mają zdecydowanie dalej - szczecinianki i szczecinianie, aby wsiąść do samolotu, muszą pokonać ponad 46 km.

W Europie przykładów daleko położonych lotnisk jest jednak zdecydowanie więcej. Na przykład podmadryckie lotnisko w Ciudad Real było położone aż 205 km od centrum stolicy Hiszpani. Było, ponieważ między innymi z powodu problemów z dojazdem i małego zainteresowania pasażerów zostało zamknięte zaledwie po kilku miesiącach funkcjonowania.

Trzeba przyznać, że zdecydowana większość daleko położonych lotnisk w Europie, to lotniska, które obsługują tanie linie lotnicze. Wśród głównych lotnisk najdalej położone jest lotnisko obsługujące Oslo - prawie 50 km od centrum miasta (czyli w podobnej odległości co planowany CPL). Wprawdzie podróż bezpośrednim pociągiem trwa tylko ok. 20 min., ale za to bilet w jedną stronę kosztuje aż ok. 85 zł.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz