Wyborcza.pl

Jak bezpieczna jest podróż pociągiem? Wciąż najbezpieczniejsza spośród naziemnych środków transportu

Autor: Aleksander Deryło | 11.02.2016

Po wtorkowej katastrofie w bawarskim Bad Aibling sprawdziliśmy, jak bezpieczny jest transport kolejowy w Europie.

W zderzeniu dwóch pociągów pasażerskich, do którego doszło 9 lutego w Niemczech, zginęło dziewięć osób. Przyczyny bada policja i niemiecka komisji badania wypadków kolejowych. Wszystko jednak wskazuje na to, że przyczyną wypadku w Bad Aibling był błąd pracownika.

Podobne, tragiczne w skutkach katastrofy zdarzają się raz na jakiś czas - pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, a w Santiago de Compostella w Hiszpanii, zginęło 80 osób. Mimo to pozostaje najbezpieczniejszym naziemnym środkiem transportu w Europie.

Może nie widać tego po liczbie wypadków, wynikających z zaniedbań przewoźników i zarządców infrastruktury kolejowej, ale liczba zderzeń pociągów nieznacznie spada. Wyraźnie spada też liczba poszkodowanych w takich wypadkach. Potwierdza to Międzynarodowy Związek Kolei (UIC), który zbiera dane od 22 zarządców infrastruktury kolejowej w Europie.

Widoczne na wykresie duże wzrosty liczby osób poszkodowanych w 2010  i 2013 r. to efekt pojedynczych zdarzeń. W belgijskim Halle w efekcie zderzenia dwóch składów zginęło 18 osób, ponad 160 zostało rannych. We wspomnianym wcześniej wypadku w hiszpańskim Santiago de Compostella oprócz 80 ofiar śmiertelnych było 140 rannych.

Najwięcej wypadków na kolei powodują osoby przekraczające tory w niedozwolonych miejscach. Właśnie wtedy ginie najwięcej osób.

Kolejną przyczyną śmierci jest wjeżdżanie na przejazdy kolejowe podczas opuszczania szlabanów.

Kolej pozostaje jednak najbezpieczniejszym naziemnym środkiem transportu w Europie.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz