Wyborcza.pl

Drogi aparat czyni mistrza fotografii? World Press Photo pokazuje, że niekoniecznie

Autor: Bartosz Chyż, Maciej Ostaszewski | 16.02.2015

Zdobywca głównej nagrody World Press Photo, 36-letni Duńczyk Mads Nissen, zdjęcie „Jon i Alex” pokazujące parę gejów w St. Petersburgu wykonał aparatem Canon EOS 5D Mark III. Kosztuje on ok. 8,7 tys. zł. Z tego samego sprzętu skorzystali autorzy 55 innych nagrodzonych zdjęć.

Nie należy zapominać, że korpus aparatu jest bezużyteczny bez obiektywu, który może kosztować drugie tyle. A profesjonalny fotograf ma ich kilka. Jeszcze droższe są teleoobiektywy, które potrafią kosztować 50 tys. zł i więcej.

Innym popularnym aparatem był inny model Canona, EOS 5D Mark II. Jak pokazuje Allegro, używany egzemplarz można kupić za ok. 4,1 tys. zł.

Canon został bezapelacyjnym zwycięzcą wśród producentów: spośród 253 nagrodzonych zdjęć 153 wykonano jego aparatami. Jego największy rywal, Nikon może poszczycić się 53 wyróżnionymi zdjęciami. Najczęściej fotografowie posługiwali się modelem D3X  tego producenta, który kosztuje 19 tys. zł.  Na aparatach Olympusa wykonano 15 nagrodzonych zdjęć. 

Na liście są nie tylko lustrzanki. Jest tam także niewielki aparat kompaktowy Ricoh GR, wykorzystany do fotografowania z drona.

Kliknij lub najedź myszką na wybrany model, żeby zobaczyć cenę i liczbę nagrodzonych zdjęć w konkursie

Ceny aparatów pochodzą z Ceneo.pl i Allegro.pl (wyjątkiem jest aparat Phase One - cena za eBay.com). Gdy porównywarka nie prezentowała ceny samego korpusu, wybieraliśmy najtańszy zestaw. W przypadku Allegro, ceny dotyczą najtańszych używanych aparatów/zestawów z opcją zakupu "kup teraz".

Źródło: WorldPressPhoto.org

By zdobyć wyróżnienie w tegorocznym World Press Photo, wystarczył aparat już za 1,6 tys. zł. Tyle trzeba zapłacić na Allegro za używany Canon EOS 5D. Jedno z wyróżnionych zdjęć wykonano także iPhonem. Nie wiadomo jednak, którym modelem. Zakładając, że był to iPhone 5 (16 GB) - nowy na Ceneo kosztuje 1549 zł. Niestety, nie wiemy, którego dokładnie modelu użyła Malin Fezehai fotografując wesele w Erytrei, które przyniosło jej trzecią nagrodę w kategorii życie codzienne.

Fotografowie są ostrożni, jeśli chodzi o ustawienia techniczne aparatów. Przykładowo aż 58 fotografii wykonano z czułością ISO ustawioną na 400. - Jest to bezpieczna wartość - tłumaczy Waldemar Gorlewski, szef działu foto „Gazety Wyborczej”. - Nie powoduje żadnych szumów. Im mniejsze ISO, tym zdjęcia są bardziej klarowne. Wówczas element światłoczuły (film lub częściej matryca) jest mniej wrażliwy i potrzeba więcej światła do prawidłowego naświetlenia zdjęć.

Fotografowie wybierali też umiarkowaną  ogniskową. 55 z nich, łącznie z Markiem Nissenem,  skorzystało z ogniskowej 35 mm. Gorlewski wyjaśnia: - Przy takiej ogniskowej można podejść bardzo blisko do fotografowanego obiektu i obraz nie będzie się „rozjeżdżał”.

Canonami zrobiono 153 zdjęcia, nikonami 53; 15 fotografii wykonano za pomocą olympusów; 10 - Phase One; 10 - Ricoh; 10 - Leica; 4 - Mamiya; 1 - Hasselblad i 1 - iPhonem Apple'a

Infografika: Bartosz Chyż. Żródło: WorldPressPhoto.org

Międzynarodowy konkurs fotografii prasowej World Press Photo po raz pierwszy został zorganizowany w 1955 r. Od lat cieszy się wielką popularnością wśród profesjonalistów, amatorów i odbiorców fotografii na całym świecie. W tym roku do jury wpłynęło łącznie 97 671 zdjęć nadesłanych przez 5692 fotografów ze 131 krajów.

W tym roku jedną z nagród otrzymał Polak. Wykonane z lotu ptaka zdjęcie jeziora pod Gdynią przyniosło Kacprowi Kowalskiemu drugie miejsce w kategorii projekty długoterminowe.

Na wyborcza.pl zobacz galerię nagrodzonych fotografii.

Pokaż komentarze (13)Dodaj komentarz