Wyborcza.pl

Effie ma już 15 lat. Zobacz statystyki konkursu skutecznej reklamy

Autor: Vadim Makarenko | 06.10.2014

Każdą kampanię jury Effie poddaje drobiazgowej analizie i liczy wydane pieniądze, wzrost sprzedaży, rozpoznawalności marki czy udziału w rynku. Spróbowaliśmy przeanalizować Effie.

Jak zwykle, okazało się, że łatwo nie jest. W ciągu 15 lat zmieniało się wiele: agencje powstawały, upadały i kupowały siebie nawzajem. Ewoluował sam konkurs: pojawiały się i znikały całe kategorie, zmieniały zasady naliczania punktów. Powstała i upadła Meffie, czyli osobna nagroda dla domów mediowych.

Przez ostatnie 15 lat w konkursie wzięło udział kilkaset agencji reklamowych, PR-owskich i domów mediowych, a w jury Effie zasiadało do tej pory łącznie 487 osób reprezentujących nie tylko świat reklamy, ale również firmy badawcze i doradcze, a także przedstawicieli reklamodawców. Ocenili oni łącznie 1,65 tys. prac i przyznali 511 nagród. Statystycznie więc nagradzana była co trzecia kampania zgłoszona do konkursu.

Oto ile i jakie statuetki wręczono w poszczególnych kategoriach w 15-letniej historii konkursu:

A gdyby tak wyodrębnić z listy kategorii konkretne branże gospodarki i porównać ich kolekcje trofeów do wydatków reklamowych? To o tyle ryzykowne, że niektóre kategorie pojawiły się w konkursie stosunkowo niedawno i niektóre branże mogły dostawać nagrody w innych kategoriach, np. za kampanie długoterminowe albo start nowej marki. Nie mogliśmy jednak odmówić sobie tej przyjemności. I wyszło nam, że najbardziej pokrzywdzeni są producenci aut oraz sieci handlowe - razem mają na koncie mniej statuetek, podczas gdy ich wydatki na reklamę są znacznie większe niż np. producentów napojów. Ci ostatni zgarnęli najwięcej nagród w ciągu 15 lat, choć na reklamę wydają znacznie mniej.

Najwięcej problemów rodzi jednak ranking agencji reklamowych i domów mediowych. Sam organizator - Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR - nie przygotował klasyfikacji na 15-lecie konkursu. Powód? Po pierwsze, zachowały się jedynie punktacje z ostatnich pięciu edycji. A po drugie, przeszkadza konsolidacja wśród agencji reklamowych. Np. agencja VML Poland nazywała się dawniej Heureka i zdobywała nagrody jako Heureka. Należała do niej także spółka Pride & Glory, która zdobywała nagrody na własny rachunek. Czy teraz należy przypisać wszystkie te punkty do VML? Michał Wolniak, szef VML Poland, nie ma nic przeciwko. Z kolei szefowie Ogilvy & Mather nie są przekonani co do tego, że punkty zdobywane w poprzednich latach przez agencję Mather należy połączyć z tymi, które zdobywała Ogilvy.

Z domami mediowymi jest jeszcze gorzej. Od zeszłego roku domy mediowe Starcom, MediaVest oraz Starlink zgłaszają swoje kampanie jako grupa domów mediowych Starcom MediaVest Group. Co ciekawe, mimo to jeden z nich dostał w zeszłorocznej edycji punkty osobno. Organizator przyjął zgłoszenie grupy prawdopodobnie na skutek luki w regulaminie. W efekcie, w tabeli pojawił się nowy podmiot, niedający się porównać z pojedynczymi domami mediowymi.

Podczas specjalnego spotkania agencjom nie udało się wypracować zgody co do zasad opracowania rankingu. Od SKM SAR dostaliśmy materiały obejmujące lata 2010-2014 i sami policzyliśmy punkty, tworząc klasyfikację pięcioletnią. Po jej publikacji dom mediowy Starcom wysłał nam katalog Effie wydany po 10. edycji, w 2009 r. Są w nim zestawienia obejmujące pierwsze dziesiątki agencji reklamowych i domów mediowych po 10 latach trwania konkursu. Tak powstał nasz ranking agencji i domów mediowych 15-lecia

 

A tak wyglądają rankingi agencji i domów mediowych, obejmujące ostatnie pięć lat: 

 

Jak liczyliśmy? Zsumowaliśmy punkty agencji, które się połączyły albo zmieniły nazwy. Wszystkie dane z adnotacjami można pobrać tu.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz