Wyborcza.pl

Rząd Donalda Trumpa to miliarderzy bez doświadczenia w administracji

Autor: Bartosz Chyż, Magdalena Rolka, Danuta Pawłowska | 19.01.2017

Głównie mężczyźni, przeważnie biali, z niewielkim doświadczeniem w rządzeniu - tak Bloomberg scharakteryzował rząd, którym pokieruje Donald Trump.

  • majątek Trumpa i jego ministrów to w sumie około 9 mld dol.;
  • ledwie połowa ministrów ma doświadczenie w administracji centralnej lub kiedykolwiek zdobyła stanowisko w urzędzie publicznym na drodze wyborów;
  • w gabinecie znalazły się tylko cztery kobiety.

Zanim Donald Trump zasiądzie ze swoim ministrami w Pokoju Rządowym w Białym Domu, czeka go długotrwały proces zatwierdzania ministrów przez Senat. "Washington Post" wylicza, że Trump będzie musiał mianować niemal 700 wyższych urzędników, których czeka jeszcze akceptacja wyższej izby amerykańskiego parlamentu.

Poniższy schemat stołu odzwierciedla sposób usadzenia ministrów/sekretarzy w Pokoju Rządowym w Białym Domu. Prezydent zawsze zajmuje miejsce w środku, po wschodniej stronie pokoju. Za plecami ma okno, a naprzeciwko niego siada wiceprezydent. Po prawej stronie prezydenta jest miejsce dla sekretarza stanu. Kolejny w hierarchii - sekretarz skarbu siedzi obok wiceprezydenta. Sekretarz obrony jest po lewej stronie prezydenta, a prokurator generalny - po lewej stronie wiceprezydenta. Kolejni sekretarze siadają według chronologii tworzenia ich resortów.

Proces zatwierdzania sekretarzy przez Senat może sięgać nawet 100 dni. Zdarza się też, że w dniu inauguracji nowy prezydent nie ma zatwierdzonego żadnego z sekretarzy. Tak było w przypadku rządu George'a Busha seniora w 1989 r.

Kliknij na zdjęcie, by poznać rok i miejsce urodzenia prezydenta, wiceprezydenta bądź sekretarza.

W Pokoju Rządowym zasiądą miliarderzy. Wartość majątku zgromadzonego przez członków rządu Trumpa szacowana jest na prawie 9 mld dol. Sam prezydent już 1982 r. był na liście najbogatszych Amerykanów. Jego majątek jest wyceniany na 2,9 mld dol. Podobnymi zasobami może się pochwalić sekretarz handlu Wilbur Rossa. Na 1,4 mld dol. jest wyceniana sekretarz ds. małego biznesu Linda McMahon. Sekretarzem edukacji będzie Betsy DeVos, której osobisty majątek to 130 mln dol. Z kolei majątek Vincenta Violi sekretarza sił lądowych (podlega sekretarzowi obrony, nie zajmuje miejsca przy oficjalnym stole) to 1,8 mld dol.

Kliknij na nazwisko lub kulkę przy nim, by poznać wartość majątku członków gabinetu.

Tylko połowa składu gabinetu Trumpa ma doświadczenie w administracji. Takie doświadczenie posiadali niemal wszyscy członkowie pierwszych gabinetów George'a W. Busha i Baracka Obamy. Liczni ministrowie mają za to powiązania z Wall Street czy z wielkim biznesem. A warto przypomnieć, że Donald Trump sporą część swojej kampanii wyborczej zbudował na planach burzenia układów między polityką a biznesem.

Kliknij na nazwisko lub kulkę przy nim, by zobaczyć informacje o doświadczeniu

Pokaż komentarze (7)Dodaj komentarz