Wyborcza.pl

Gapowicze w miastach: gdzie Polacy jeżdżą bez biletu

Autor: Bartosz Chyż | 22.09.2016

Dziś Dzień bez Samochodu, jedyna okazja, aby bezkarnie przejechać się autobusem i tramwajem za darmo. Serwis BIQdata sprawdził, gdzie Polacy najczęściej oszukują w pozostałe dni w roku.

  • najwięcej gapowiczów jest w Łodzi, Gdańsku i w aglomeracji śląskiej;
  • skuteczność kontrolerów biletów potrafi znacząco się różnić;
  • samorządy nie radzą sobie ze ściąganiem mandatów od gapowiczów. Zaledwie kilku miastom udaje się wyegzekwować co drugi mandat

Zapytaliśmy samorządy największych polskich miast (powyżej 100 tys. mieszkańców) o liczbę wystawionych mandatów. Wszystkie odpowiedziały i chętnie poskarżyły się na to, jak dużo mieszkańców nie płaci za przejazd. Gorzej było z liczbą pasażerów, bo te dane miasta najwyraźniej uznały za wrażliwe, dlatego przeliczyliśmy gapowiczów na 100 tys. mieszkańców. Okazało się, że najwięcej kar dostają łodzianie, gdańszczanie oraz mieszkańcy Śląska (GOP) podróżujący w pojazdach Komunikacyjnego Związku Komunalnego.

Infografika: Bartosz Chyż

Teoretycznie można założyć, że im więcej kontrolerów, tym więcej mandatów, ale nie zawsze tak jest. Z danych wynika, że najbardziej ryzykują mieszkańcy Górnego Śląska, bo nie dość że jest tam najwięcej kontrolerów, to jeszcze każdy z nich wystawia średnio po pięć mandatów dziennie. Bardziej zapracowani są tylko kontrolerzy w Rybniku (każdy łapie prawie sześciu gapowiczów dziennie). Najmniej skuteczni są kontrolerzy w miastach średniej wielkości: w Płocku, Bielsku-Białej i Zielonej Górze.

Infografika: Bartosz Chyż

Problemem pozostaje windykacja zaległych opłat. Najlepiej pod tym względem radzą sobie Gdańsk i stolica, a najgorzej - Elbląg. Ten ostatni odzyskuje ledwie 5 proc. wystawionych opłat. W Gdańsku w 2015 r. wartość wystawionych mandatów dla gapowiczów wyniosła ponad 14 mln zł, w Warszawie - ponad 52 mln zł. W przypadku Elbląga to było raptem 1,5 mln zł, z czego miasto odzyskało 75 tys. zł.

Infografika: Bartosz Chyż

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz