Wyborcza.pl

Nowy rozkład PKP: zobacz, jak zmienią się czasy dojazdów

Autor: Mariusz Piotrowski, Karolina Polakowska, Aleksandra Zdrojewska | 29.09.2015

W ciągu 15 lat kolej straciła prawie 92 mln pasażerów. By ich odzyskać PKP inwestuje w tabor i trasy. W nowym rozkładzie pociągi mają pojechać szybciej.

Przez lata pasażerowie rezygnowali z kolei. Przyczyn było wiele: stare pociągi wlokące się coraz bardziej wyeksploatowanych trasach, drogie bilety, czy konkurencja ze strony prywatnych przewoźników, np. PolskiBus. Poprawa infrastruktury drogowej sprawiła, że pasażerowie przesiadali się też do własnych samochodów.

Wraz z nowym rozkładem jazdy, który zacznie obowiązywać od 13 grudnia PKP chce powalczyć o odzyskanie zaufania klientów. Największa zmiana to znaczne skrócenie czasów przejazdu na kluczowych trasach. Z Wrocławia do Gdańska pojedziemy w 5 godz. (o 67 minut krócej niż w poprzednim rozkładzie), z Poznania do Krakowa w niecałe 5 godz. (krócej o 45 min), a z Warszawy do Bydgoszczy w 2 godz. 59 min (krócej o 40 min).

Infografika jest interaktywna. Kliknij lub najedź na wykres przy wybranej trasie, by dowiedzieć się jak zmieni się czas przejazdu pociągów.

Znaczną poprawę poczują także pasażerowie na remontowanych trasach. Od grudnia z Warszawy do Białegostoku, gdzie od roku funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa pojedziemy w 2 godz. 26 min, z Krakowa do Rzeszowa - w 2 godz., a z Łodzi do Warszawy - w 66 min. W niektórych przypadkach są to historyczne rekordy, choć np. na trasie do Białegostoku jest to przywrócenie czasu, w jakim pociągi kursowały na początku lat 90. Wciąż wloką się one na wielu ważnych trasach, np. Kraków - Katowice, gdzie remont zacznie się dopiero w 2016 r.

Nowy rozkład ma swoje minusy. PKP część tańszych pociągów, kategorii IC, czy TLK będzie puszczała okrężnymi trasami, wydłużając przy tym ich czas przejazdu. Np. pociąg IC Warszawa - Kraków pojedzie przez Kielce i Opoczno, co zajmie mu 4 godz. i 11 min. Dla porównania Pendolino na tej trasie będzie jeździło w 2 godziny 19 minut.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz