Wyborcza.pl

Grypa 2017. Idziemy na rekord zachorowań

Autor: Danuta Pawłowska | 27.02.2017

W pierwszym tygodniu lutego lekarze w całej Polsce zdiagnozowali prawie 300 tys. przypadków grypy lub chorób grypopodobnych. Ten rok jest rekordowy: w 2016 r. w podobnym okresie chorowało o połowę mniej Polaków.

  • Najwięcej zachorowań przypada między październikiem a marcem, wtedy grypę łapie nawet 4 mln osób;
  • na wirusa grypy najmniej odporne są dzieci do 4 lat;
  • ostatnia wielka epidemia grypy szalała na świecie pod koniec lat 60.

Z mapy wynika, że najbardziej chorują mieszkańcy województwa pomorskiego, może to jednak wynikać z nadgorliwości lekarzy, którzy pod zachorowanie na grypę podciągają także inne choroby wirusowe, zapalenie oskrzeli czy też choroby gardła.

Mapa jest interaktywna. Kliknij w przyciski z przedziałami wiekowymi, by sprawdzić, w których grupach wiekowych zachorowania są najczęstsze w poszczególnych województwach.

Państwowy Zakład Higieny od dawna nie otrzymywał tak alarmujących meldunków epidemiologicznych. W pierwszym tygodniu lutego na grypę każdego dnia zapadało 108 osób na każde 100 tys. mieszkańców. W 2016 r. taką diagnozę stawiano u 56 osób na każde 100 tys. obywateli. Szczyt zachorowań przypada właśnie na połowę lutego.

Wykres jest interaktywny. W panelu w prawym górnym rogu możesz wybrać pojedynczy rok i prześledzić zmianę liczby zachorowań na grypę.

W ubiegłym tygodniu podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium przed wybuchem globalnej pandemii ostrzegał założyciel Microsoftu Bill Gates. Według niego świat powinien szykować się na atak wirusa, który może zabić nawet 30 mln osób. Za takim wirusem mogą stać zarówno terroryści, jak i może być tworem natury. Gates uważa, że taka pandemia może wybuchnąć w przeciągu najbliższych 10-15 lat.

Następna epidemia może narodzić się na ekranie komputera terrorysty, który wykorzysta inżynierię genetyczną do stworzenia syntetycznej wersji wirusa ospy albo wysoce zakaźnego i śmiercionośnego szczepu grypy

Gates uważa, że powinniśmy przygotować się, tworząc arsenały z nowymi rodzajami broni: szczepionkami, lekami oraz poprawiając diagnostykę. Obecnie stworzenie nowej szczepionki zajmuje około 10 lat. Czas ten należałoby skrócić do mniej niż 90 dni. Gates przypomniał, że choć w ostatnich dekadach nie zdarzyła się światowa pandemia przypominająca szalejący w latach 1918-20 r. wirus grypy hiszpanki, to niewykluczone jest to w przyszłości.

Wykres jest interaktywny. Kliknij, by poznać zasięg i liczbę ofiar poszczególnych epidemii.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz