Wyborcza.pl

Mapy grypy. Liczba zgłoszonych przypadków jest wyższa niż rok temu

Autor: Danuta Pawłowska, Magdalena Rolka | 14.12.2016

Sezon na grypę właśnie się rozkręca. Zgłoszeń jest więcej niż jesienią rok temu. Szczyt zachorowań przypada na luty, ale już od września Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego raportuje zwiększoną liczbę chorych.

  • w ciągu całego roku grypę przechodzi prawie 4 mln Polaków;
  • najzdrowsze jest woj. podkarpackie;
  • statystyki wskazują, że wirus najbardziej szaleje w woj. pomorskim, ale większy wpływ na to mają lekarze, niż słabowici mieszkańcy.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zbiera tygodniowe raporty dotyczące nowych przypadków grypy. W ubiegłym tygodniu chorowało 40 osób na każde 100 tys. mieszkańców. W sumie przez cały rok grypę łapie co dziesiąty Polak. Wirus grypy występuje w trzech odmianach - A, B i C. A i B są przyczyną cięższych zachorowań. Grypę sezonową wywołują najczęściej wirusy typu A, podtyp H1N1 i H3N2.

Okazuje się jednak, że meldunki, które spływają z wojewódzkich stacji sanitarno - epidemiologicznych mogą być trudne do porównywania, a wnioski mylące. Widać to na przykładzie woj. pomorskiego, które wyróżnia się na naszych mapach jako siedlisko epidemii. W raportach dotyczących grypy lekarze mogą wpisywać także podejrzenie grypy. Jak wyjaśnia Anna Obuchowska z sanepidu w Gdańsku, definicja przypadków zachorowań kwalifikujących się do zgłoszenia w meldunku jest szeroka i obejmuje także zachorowania grypopodobne, ostre zakażenia dróg oddechowych, czyli ból gardła i infekcja wywołana innym wirusem, także podwyższa statystykę. A w województwie pomorskim inspekcja sanitarna nakłania lekarzy do raportowania wszystkich przypadków.

Mapy są interaktywne. Najedź na województwo, aby odczytać dane. Przyciskiem możesz zmienić rok.

Grypa zbiera największe żniwo w lutym. Na początku tego roku chorowało więcej osób niż w tym samym okresie w 2015 r. Od września widać już sezonowy wzrost liczby zgłoszonych przypadków, a zapis 2016 r. jest powyżej statystyk z lat poprzednich.

Wykres jest interaktywny. Najedź na linię, aby odczytać dane.

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz