Wyborcza.pl

Huragan „Maria". Zniszczył Wyspy Dziewicze, Dominikę i Martynikę, Portoryko. Gdzie uderzy dalej?

Autor: Bartosz Chyż | 21.09.2017

Huragan „Maria" wczoraj po południu uderzył w Portoryko. Jest to najsilniejszy huragan, jaki nawiedził tę wyspę od 85 lat.

  • huragan pochłonął już 17 ofiar śmiertelnych;
  • straty są szacowane na ponad 30 mld dolarów;
  • całe terytorium Portoryko jest pozbawione elektryczności.

Huragan, który zaczął się rozwijać nad Atlantykiem w połowie września, wczoraj po południu polskiego czasu uderzył w Portoryko. W skali Saffira-Simpsona otrzymał kategorię czwartą: wiatr wiał z prędkością do 249 km/godz., powodując przy tym fale wysokie na 5,5 m. Wywołał ogromne zniszczenia, pozbawił całą wyspę elektryczności. Wcześniej jako huragan piątej kategorii nawiedził Wyspy Nawietrzne: Gwadelupę i Martynikę, zabijając łącznie 16 osób. Kolejna zginęła w Portoryko.

Według przewidywań meteorologów „Maria" będzie już słabła - obecnie jest „trójką". Przemieszcza się na północ, a amerykańskie Narodowo Centrum Huraganów wydało ostrzeżenia dla Dominikany i wysp Turks i Caicos.

Trasa huraganu Maria

Dane: Weather Underground; mapa: Bartosz Chyż

„Maria" to kolejny huragan, który rozwija się w tym rejonie świata. W połowie sierpnia w Houston uderzył „Harvey," powodując śmierć ponad 70 osób i straty w wysokości 150 mld dol. Potem rozwinęła się „Irma", która przeszła przez całe Karaiby i Florydę. Najmniej dotkliwy był huragan „Jose", który właśnie wygasa jako burza tropikalna.

Sezon na huragany na Atlantyku

Dane: Weather Underground; mapa: Bartosz Chyż

Pokaż komentarzeDodaj komentarz