Wyborcza.pl

Studia za granicą - ile kosztują, a gdzie są darmowe dla Polaków

Autor: Danuta Pawłowska | 05.04.2017

Polscy maturzyści mogą studiować w całej Unii Europejskiej na takich samych zasadach, które obowiązują obywateli danego kraju. Darmowe są uczelnie w Niemczech, w Austrii oraz w Skandynawii. Najwięcej kosztuje nauka w Anglii.

  • Rok akademicki w Wielkiej Brytanii to wydatek 10 tys. euro;
  • najwyższe stypendium socjalne przyznają uczelnie duńskie;
  • a najwyższe stypendium za wyniki w nauce można dostać w Niemczech.

Komisja Europejska opublikowała raport o kosztach studiowania oraz o możliwym wsparciu na czas nauki. W zestawieniu zawarte są maksymalne opłaty za studia pierwszego stopnia w trybie dziennym na uczelni publicznej (państwowej lub prywatnej). Za darmo można uczyć się na uczelniach niemieckich i austriackich, a na utrzymanie zaciągnąć kredyt. Spłatę pożyczki należy rozpocząć najpóźniej cztery lata od podpisaniu umowy.

Także uniwersytety w Szwecji, Norwegii i Finlandii są darmowe dla Polaków. Wyższe wykształcenie bez ponoszenia kosztów nauki można zdobyć także w Danii, warto zauważyć, że aż 85 proc. studentów kwalifikuje się tam do stypendium socjalnego w wysokości nawet 9,5 tys. euro rocznie.
W rankingu uniwersytetów europejskich trudno szukać szkół w Polsce. Najlepsza uczelnia – Uniwersytet Warszawski znalazła się na dopiero na 252 miejscu. Najwyżej oceniono szkoły w Wielkiej Brytanii.

Niestety, studia są tam najdroższe. Rok na uczelni w Wali i Anglii to wydatek nawet 10 tys. euro, bez uwzględnienia kosztów utrzymania. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja po Brexicie. Kandydaci na najbliższe dwa lata akademickie mogą być spokojni – zasady się nie zmienią. Władze wielu uczelni apelują do rządu brytyjskiego, aby w przyszłości studenci z Europy byli traktowani tak samo jak brytyjscy. Jeśli prawo się zmieni, to opłaty mogą wzrosnąć nawet pięciokrotnie, ponieważ takie stawki obowiązują np. Azjatów.

Na uczelniach niemieckich co czwarty student łapie się na stypendium socjalne. Średnie wsparcie wynosi ponad 5 tys. euro rocznie, do tego pilni studenci mogą sobie dodać nawet 12 tys. euro stypendium za wyniki w nauce. W Irlandii granty otrzymuje prawie połowa studentów, średnio po 1,2 tys. euro. W Hiszpanii maksymalne stypendium socjalne wynosi prawie 7 tys. euro rocznie. Wyższe wsparcie dostają studenci w Austrii – 9,5 tys. euro w ramach stypendium socjalnego i tyle samo za wyniki w nauce.

Pokaż komentarze (7)Dodaj komentarz