Wyborcza.pl

Gdzie w Europie osiedlają się muzułmanie i Arabowie i gdzie imię Mohammed robi karierę

Autor: Bartosz Chyż, Karolina Polakowska, Aleksandra Zdrojewska | 17.09.2015

O fotel burmistrza Oslo walczy urodzony w Pakistanie Shoaib Sultan. Kandydatem na burmistrza Londynu z ramienia Partii Pracy jest Sadiq Khan, adwokat pakistańskiego pochodzenia. Gdzie w Europie osiedla się najwięcej imigrantów z krajów arabskich i muzułmańskich?

We wtorek pokazaliśmy, że cudzoziemcy w Polsce stanowią zaledwie 0,5 proc. populacji, a wywodzący się z krajów arabskich czy muzułmańskich - nie więcej niż 0,03 do 0,06 proc. Dziś pokazujemy dane dla innych krajów europejskich, biorąc pod uwagę imigrantów z 47 krajów arabskich i muzułmańskich. W 2013 r. największy udział wśród wszystkich imigrantów mieli oni w Słowenii, choć w liczbach bezwzględnych było to zaledwie 5058 osób. Najliczniejsza emigracja muzułmańsko-arabska osiedliła się we Włoszech - 85 tys. osób. Niestety, niektóre państwa jeszcze nie udostępniły Eurostatowi szczegółowego podziału na kraje, z których przybywali do nich imigranci w 2013 r., dlatego w poniższym zestawieniu brakuje m.in. Niemiec i Francji.

Infografika jest interaktywna. Kliknij albo najedź na kraj, żeby zobaczyć dane

Najwyższy stosunek imigrantów z krajów muzułmańskich i arabskich do całej populacji, znajdziemy w Wielkiej Brytanii, gdzie z 64 mln mieszkańców 2,7 mln to muzułmanie i Arabowie. Niewiele mniej ich jest w Niemczech. Dane te uwzględniają osoby bez obywatelstwa kraju przyjmującego, pochodzące zarówno z UE, jak i spoza niej. Nie uwzględniają natomiast dzieci imigrantów, które urodziły się już w Europie, oraz osób naturalizowanych.

Statystyka sugeruje, że kolejnych muzułmanów w wyścigu o stanowiska burmistrzów stolic można spodziewać się w Hiszpanii, Niemczech i Włoszech, ale nie tylko liczebność populacji imigrantów decyduje o ich szansach na karierę polityczną. Dużo zależy od tego, co robi dany kraj, żeby ułatwić przybyszom integrację. Norwegii udawało się to dotąd najlepiej w Europie.

Duży napływ imigrantów do Wielkiej Brytanii sprawił, że arabskie imię Muhammad (w różnych wersjach) stało się w ubiegłym roku najpopularniejszym imieniem nadawanym nowo narodzonym chłopcom w Anglii i Walii.

Na mapie zaznaczyliśmy kraje, w których arabskie imiona znalazły się wśród 50 najpopularniejszych nadawanych w 2014 r. chłopcom i dziewczynkom.

Dane: MSW, ONS, SSB, DST, VRK, nameberry.com, familyberry.com, nom-famille.com.

Mapa: Aleksandra Zdrojewska, Bartosz Chyż

Poradnik: Jak możesz pomóc uchodźcom (finansowo). Jeśli kupiłeś lub zamierzasz kupić pakiet prenumeraty cyfrowej "Gazety Wyborczej" w dniach 16-20 września, twoje pieniądze w całości zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej. Możesz też przynieść śpiwór.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz