Wyborcza.pl

PiS: Pieniądze i Spółki. Pokazujemy finansowe zaplecze partii rządzącej

Autor: Agata Kondzińska, Iwona Szpala, współpraca: Aleksander Deryło | 29.05.2017

PiS nie zajmuje się tylko polityką. Działacze i przyjaciele partii szykują też projekt 190-metrowego wieżowca w Warszawie za pół miliarda zł, wynajmują liczne nieruchomości, przymierzają się do budowy domków jednorodzinnych na Podlasiu i obracają setkami tysięcy złotych.​

Żadna inna partia w Polsce nie obrosła tak spółkami, biznesami i fundacjami. Nikt nie ma takiego finansowego zaplecza, które pozwoli przetrwać w trudnych czasach. Prezentujemy graficzną mapę politycznych i biznesowych powiązań środowiska Porozumienia Centrum (pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego) oraz środowiska PiS. Mapa sięga lat 90. Ten biznesowy krajobraz powstał w wyniku podzielenia majątku Fundacji Prasowej Solidarności, którą Jarosław Kaczyński wymyślił podczas podróży autobusem z centrum do domu na Żoliborzu.

Fundacja przejęła część majątku likwidowanego koncernu RSW Książka-Prasa-Ruch, największego w Europie Środkowo-Wschodniej: popularną popołudniówkę „Express Wieczorny” oraz liczne nieruchomości. Było to możliwe dzięki współpracy kolegów Jarosława Kaczyńskiego z „bankierem PZPR” Januszem Quandtem, oraz ustawie, która powstała w gabinecie ministra Adama Glapińskiego, kiedy ten był politykiem Porozumienia Centrum.

Najedź kursorem na osobę albo firmę i przytrzymaj, żeby zobaczyć powiązania. Kliknij, żeby przeczytać więcej na panelu po lewej stronie. Jeśli chcesz schować albo wysunąć panel, kliknij trzy szare kropki na jego krawędzi. Pomniejszyć albo powiększyć obraz można za pomocą przycisków +/-. Poruszać całą siecią można, klikając w tło i przesuwając je. Wyszukiwać można za pomocą okienka "search" w lewym górnym rogu.

Imperium finansowe PiS​

Źródła: [kliknij tu]
Źródło: KRS, Agata Kondzińska, Iwona Szpala, Gazeta Wyborcza
Przygotowanie danych: Aleksander Deryło, Bartosz Chuż
Infografika: Aleksander Deryło, BIQdata.pl
Zdjęcia: Fot. Grzegorz Skowronek Dawid Zuchowicz Przemek Wierzchowski Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Łukasz Nowaczyk/Agencja Gazeta Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Albert Zawada/Agencja Gazeta Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta YouTube Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta Adam Stępień/Agencja Gazeta twitter.com/kensbok Kuba Atys/Agencja Gazeta Fot. Logopedia Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Materiały firmowe Fot. TV Republika Fot. Gazeta Polska

Później Fundacja przekazała praktycznie cały swój majątek spółkom, którym patronował Kaczyński i jego współpracownicy. Ten majątek pozwolił przetrwać im chude czasy. Kiedy PiS doszedł do władzy po raz pierwszy, „biznesmeni” ze spółek zostali posłami, a stery w spółkach przejęły sekretarki, asystentki i partyjni kierowcy. Dziś dzięki tym spółkom ludzie Kaczyńskiego mogą wynajmować nieruchomości i szykować dwie inwestycje: 190-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli oraz osiedle domków letniskowych na Podlasiu. Ale to nie koniec biznesu spółek powiązanych z PiS.

Pokazujemy zależności finansowe, które mają z nimi media określający się jako „strefa wolnego słowa”: „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, niezalezna.pl czy TV Republika. Pokazujemy też, komu dziś powodzi się za rządów PiS, czyli skąd wzięły się młode wilki w partii.

Mapa nieruchomości, którymi Fundacja Prasowa Solidarności obdzieliła spółki powołane przez Kaczyńskiego i jego współpracowników z lat 90-tych.

Mapa jest interaktywna. Naciśnij strzałkę w prawo znajdującą się w lewym górnym rogu, aby zobaczyć legendę. Mapę można powiększać i pomniejszać za pomocą przycisków +/- lub kółka myszy, a w urządzeniach z ekranem dotykowym za pomocą gestu zsuwania bądź rozsuwania palców. Kliknij lub dotknij w budynek (lub działkę), aby zobaczyć o nim dodatkowe informacje.

Pokaż komentarze (33)Dodaj komentarz