Wyborcza.pl

Al-Kaida, Państwo Islamskie, Boko Haram, talibowie. Mapa światowego dżihadyzmu

Autor: Robert Stefanicki; zespół BIQdata | 18.08.2017

Czym Al-Kaida różni się od islamistów z ISIS, talibowie z Afganistanu od tych pakistańskich, jakie obszary w Afryce są pod kontrolą fundamentalistów lub narażone na ich ataki?

Na przestrzeni ostatnich kilku dekad całkowicie zmieniło się oblicze terroryzmu. Do lat 70. XX w. dominowały motywacje narodowo-wyzwoleńcze, antykolonialne, potem najgłośniej było o organizacjach radykalnie lewicowych. W nowym stuleciu terroryzm kojarzy się z muzułmańskimi fanatykami.

Najważniejsze dziś organizacje terrorystyczne mają korzenie w świecie islamu i szukają ideologicznej podpory w Koranie, warto jednak pamiętać, że większość ofiar ich ataków to także muzułmanie. Dzisiejszy terroryzm jest produktem globalizmu - po raz pierwszy pojawiły się organizacje o iście światowym zasięgu, czyli Al-Kaida i Państwo Islamskie.

Czwartkowe ataki w Hiszpanii wyglądają na przemyślane i zorganizowane, lecz zasadniczo struktura organizacyjna i finansowanie mają w przygotowaniu zamachów coraz mniejsze znaczenie. Wystarczy ideologia.

Typowy terrorysta AD 2017 na Zachodzie to „samotny wilk” lub „uśpiony” żołnierz dżihadu, ale niekoniecznie zaprawiony w boju. Chłopak z sąsiedztwa, który chwyta za takie narzędzie zbrodni, jakie akurat ma pod ręką – samochód, nóż – i morduje przypadkowych ludzi.

Kto inspiruje te ataki?

Kliknij na białe punkty na mapie, by dowiedzieć się więcej o działaniach grup terrorystycznych

ISIS przeprowadziło od 2013 roku około 100 zamachów terrorystycznych na całym świecie, głównie na Bliskim i Środkowym Wschodzie, dlatego większość ich ofiar współwyznawcy. W jednej serii zamachów w Iraku w maju 2013 r. zginęło 450 osób. Z kolei zamachy w pakistańskim mieście Quetta z sierpnia ubiegłego roku pochłonęły ponad 90 ofiar śmiertelnych.

Zamachy terrorystyczne przeprowadzone przez ISIS w latach 2013-2017

Dane: Wikipedia; mapa: Bartosz Chyż

Więcej o głównych islamskich ugrupowaniach terrorystycznych przeczytasz w specjalnym raporcie na Wyborcza.pl.

Pokaż komentarze (7)Dodaj komentarz