Wyborcza.pl

Jak głosowali Francuzi w II turze?

Autor: Bartosz Chyż, Danuta Pawłowska | 08.05.2017

Emmanuel Macron zostanie prezydentem Francji. Głosowało na niego 66 proc. wyborców. Kandydatka Frontu Narodowego zebrała 34 proc. głosów. Kto ich poparł?

  • Marine Le Pen wygrała tylko w 2 departamentach;
  • Macrona poparli mieszkańcy dużych miast i bogatszych rejonów Francji;
  • im wyższa była frekwencja w danym departamencie, tym większa przewaga Macrona nad Le Pen.

Mapa jest interaktywna. Możesz zmienić widok przyciskiem, a po najechaniu na departament odczytasz dane.

Najwyższym poparciem Emmanuel Macron cieszy się w Paryżu (prawie 90 proc.) oraz w południowo-zachodniej części kraju. O włos wygrał w departamencie Var nad Morzem Śródziemnym, gdzie poparło go 50,85 proc. wyborców. Kandydat centrowy wygrał także we wszystkich departamentach zamorskich.

Ciekawie zapowiadała się batalia w rodzinnym mieście Emmanuela Macrona. Amiens leży na północ od Paryża, w departamencie Somme. Kilka dni temu Marine Le Pen na spotkaniu wyborczym załamywała tam ręce nad upadającą francuską gospodarką, ponieważ tamtejsza fabryka Whirlpoola zostanie zamknięta i przeniesiona do Łodzi. Tymczasem Macron zdobył w Amiens aż 72,63 proc. głosów, a w całym departamencie 54,22 proc.

Marine Le Pen wygrała zaledwie w dwóch północnych spośród wszystkich 102 departamentów Francji. Macron miał też za sobą ponad 26 tys. z 36 tys. francuskich gmin. Trzeba przy tym zaznaczyć, że we Francji często zdarzają się gminy niewielkie, liczące do 100 mieszkańców. Jak wylicza portal FranceInfo, w całym kraju w 311 gminach doszło do idealnego remisu. Z kolei w 26 miejscowościach Marine Le Pen nie dostała żadnego głosu. To samo spotkało Emmanuela Macrona w dwóch gminach we wschodniej Francji.

Mapa jest interaktywna. Możesz ją przybliżać i oddalać. Po kliknięciu lub najechaniu zobaczysz procentowy wynik kandydatów. W prawym górnym rogu jest pole wyszukiwania

Wyniki głosowania w II turze w gminach

Mapa: Bartosz Chyż. dane: MSW

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz