Wyborcza.pl

Jaki wpływ ma Robert Lewandowski na popularność facebookowych postów?

Autor: Aleksander Deryło, współpraca Beata Pawłowska, Przemysław Siewior (Neuroidea) | 06.04.2017

Dziś na konferencji Cyber 7.0 organizowanej przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii firmy badawcze i marketingowe opowiadają o wykorzystywaniu mediów cyfrowych. Specjaliści z firmy Neuroidea sprawdzali, jak rozprzestrzeniają się informacje w sieci i jak na nie reagujemy. Pod lupę wzięli posty, które wykorzystywały pięć bramek zdobytych przez Roberta Lewandowskiego w jednym meczu. Co odkryli?

  • nie wszystkim badanym fanpage'om udało się zdobyć zainteresowaniem użytkowników;
  • największym zainteresowaniem cieszyły się te posty, które silnie angażowały emocje;
  • proste, zrozumiałe, bliskie odbiorcom posty mają największe szanse na sukces.

Robert Lewandowski ustanowił swój rekord 22 września 2015 r. W meczu Bayernu Monachium z VfL Wolsburg w ciągu zaledwie dziewięciu minut strzelił pięć bramek. Praktycznie natychmiast media społecznościowe zalała fala postów reklamowych, w których firmy odwoływały się do sukcesu "Lewego" i starały się zdobyć uwagę użytkowników.

Działania wykorzystujące bieżące wydarzenia nazywają się real time marketing, czyli marketing w czasie rzeczywistym. Na staranne przygotowanie, zaplanowanie i wykonanie kampanii nie ma czasu, liczy się szybki strzał z biodra. Chyba każdy z nas spotkał się z takimi działaniami, ostatnio podczas "afery" San Escobar. Na kanwie tego wydarzenia powstały dziesiątki memów zachęcających do zakupu produktów, usług czy odwiedzenia konkretnych miejsc. Powstały mapy, koszulki, a nawet piwo San Escobar.

Lapsusy językowe ministrów należą do podatników, którzy łożą na utrzymanie urzędników państwowych - ludzie i firmy mogą naśmiewać się i zarabiać na nich do woli. Wykorzystanie sukcesu Lewandowskiego było trudniejsze i wymagało od firm większej ostrożności, bo wizerunek gwiazdora jest obwarowany dziesiątkami kontraktów reklamowych.Czy firmom się udało? Zdecydowanie nie wszystkim. Jak widać, posty Burger Kinga i Home.pl w zasadzie nie spotkały się z większym zainteresowaniem niż pozostałe posty tych marek. Natomiast materiały KFC i Intela - jak twierdzą Przemysław Siewior i Beata Pawłowska z firmy Neuroidea - były angażujące na średnim poziomie. Przykuć uwagę użytkowników udało się natomiast dwóm markom: Wyborowej i Castoramie.

Film pokazuje, jak post był oglądany przez użytkowników. Im większa uwagę przyciąga dany element posta, tym bardziej czerwony jest obszar. W materiale nie ma dźwięku.

Jak użytkownicy oglądali post Wyborowej

Infografika jest interaktywna. Najedź (lub dotknij), aby dowiedzieć się więcej.

Zawarty w poście przekaz Wyborowej był łatwy do odczytania i spodobał się odbiorcom. Można streścić go prosto: „Świętujmy wspólnie sukces Roberta Lewandowskiego".

Film pokazuje, jak post był oglądany przez użytkowników. Im większa uwagę przyciąga dany element posta, tym bardziej czerwony jest obszar. W materiale nie ma dźwięku.

Jak użytkownicy oglądali post Castoramy

Infografika jest interaktywna. Najedź (lub dotknij), aby dowiedzieć się więcej.

Na początku zapoznawania się z postem Castoramy u widza pojawiają się pozytywne emocje (radość i zaskoczenie). Radość nie opada jednak tak szybko jak w wypadku Wyborowej, bo w miarę oglądania użytkownicy odkrywają kolejne humorystyczne elementy.

Pokaż komentarze (1)Dodaj komentarz