Wyborcza.pl

Nieruchomości dla kościołów. Polskie miasta za bezcen sprzedawały bądź oddawały w użytkowanie wieczyste ziemię kościołom

Autor: Paweł Kośmiński, Danuta Pawłowska, Bartosz Chyż | 07.03.2017

Z informacji zebranych przez „Wyborczą” wynika, że lokalne władze ziemię Kościołowi przekazuję bardzo chętnie. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat blisko 20 największych polskich miast zdecydowało o sprzedaży bądź oddaniu w użytkowanie wieczyste ok. 50 działek. Niemal wszystkie z bonifikatą - najczęściej wynoszącą aż 95-99 proc.

  • głównym beneficjentem samorządów jest Kościół katolicki;
  • w kilku przypadkach władze dużych miast przekazywały nieruchomości innym kościołom i wspólnotom religijnym;
  • najcenniejszą działkę otrzymała w użytkowanie wieczyste Archidiecezja Warszawska. Teren na Bemowie wyceniono na niemal 19 mln zł.

Tak więc np. za nieruchomość przy ul. Totus Tuus w Krakowie wartą 2,8 mln netto Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zapłaciło 56 tys. zł. A za wycenioną na ponad 550 tys. zł działkę przy ul. Nałkowskich w Lublinie Archidiecezja Lubelska uiściła jedynie 55 zł (przy rekordowej bonifikacie 99,99 proc.).

Zaledwie 10 spośród polskich miast przekazało (sprzedało bądź oddało w użytkowanie wieczyste) Kościołowi ziemie o wartości ponad 21 mln zł za niespełna 1,9 mln.

Na sprzedaż bez przetargu, zastosowanie bonifikaty bądź ustalenie ceny uchwałą odpowiedniej rady lub sejmiku zezwalają ustawy: o gospodarce nieruchomościami i o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

- To decyzja kompetentnych organów samorządu terytorialnego. Jeżeli mają do tego prawo, należy to oceniać w kategoriach odpowiedzialności politycznej. Odbywa się to bowiem kosztem finansów samorządu. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć o tego rodzaju przedsięwzięciach i wyciągnąć ewentualnie konsekwencje podczas wyborów - mówi „Wyborczej” dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW. - Oczywiście, Kościół jest instytucją wpływową, a w ostatnich latach te wpływy są coraz większe, więc nie dziwne, że tego rodzaju uchwały popierają różne opcje polityczne.

Mapa jest interaktywna. Można ją zmniejszać i zwiększać za pomocą przycików +/- w lewym dolnym roku, lub za pomocą gestu złączenia i rozciągnięcia placów na urządzeniach z ekranem dotykowym.

Które miasto przekazało nieruchomości o największej powierzchni?

Pokaż komentarze (10)Dodaj komentarz