Wyborcza.pl

Squash, sauna czy basen? Zobacz, jak ćwiczą w różnych województwach

Autor: Bartosz Chyż | 30.04.2015

Fitness, siłownia, basen i długo, długo nic. Jakie aktywności najczęściej wybierają Polacy? Czy województwa mają jakieś specjalizacje?

Według Eurostatu przynajmniej raz w tygodniu ćwiczy 28 proc. Polaków (średnio w Unii Europejskiej jest to 41 proc. populacji). Co piąty Polak robi to w sposób zorganizowany, czyli w klubie fitness, na basenie, na korcie czy w innej placówce (w UE - 36 proc.).

Żeby wyrobić sobie jakieś wyobrażenie o tym, co wybierają osoby ćwiczące poza domem, poprosiliśmy o dane Benefit Systems. To firma oferująca karty wejścia do siłowni i innych placówek pracodawcom, zatrudniającym więcej niż 20 pracowników. Pracodawcy mogą opłacić karty z funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) w całości (w przypadku MultiSport to ok. 150 zł miesięcznie) albo tylko dołożyć się do ich finansowania. Wówczas brakującą kwotę pokryje sam pracownik.

Nigdzie w Europie pośrednicy nie funkcjonują na taką skalę jak w Polsce, a Benefit Systems - to największy z nich. W 2014 r. miał 527 tys. klientów z kartami Multisport, co przełożyło się na 452 mln zł przychodów. Według różnych szacunków daje to 13-20 proc. udziału w przychodach branży fitness. Co widać w jego danych? Przede wszystkim to, że trzy dyscypliny odpowiadają za 87 proc. aktywności jego klientów.

Kliknij albo dotknij infografiki, żeby zobaczyć wyniki

Jakie sporty uprawiają Polacy?

Dane: Benefit Systems. Infografika: Bartosz Chyż

Niektóre regiony mają swoje charakterystyczne "aktywności". Mieszkańcy śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego bardziej niż w innych województwach lubią grać w squasha. Z kolei w Lubuskiem i Łódzkiem ludzie chętniej korzystają z sauny. Ta ostatnia w skali kraju wygrywa z jogą.

Kliknij albo dotknij infografiki, żeby zobaczyć wyniki.

Jakie sporty wybierano w  IV kwartale 2014 r.

Biały kolor oznacza brak danych.

Wejście open oznacza, że posiadacz karty Multisport po jej zeskanowaniu, może korzystać z całej oferty klubu fitness. Najczęściej rozkładają się na siłownię i fitness - po 50 proc.

Dane: Benefit Systems. Infografika: Bartosz Chyż

Inna sprawa to kiedy ćwiczymy. Najbardziej aktywne są początki tygodnia, a im bliżej weekendu - tym mniej chętnie się ruszamy (chyba że przenosimy się na otwarte powietrze, czego nie notują nasze plastikowe karty).

Znaczenie ma też pora - ćwiczymy głównie po pracy i wieczorem. Na przedział między godz. 16 a 20 przypada 60 proc. naszej aktywności.

Czytaj również: Na co uważać przy wyborze klubu fitness? oraz Dlaczego szkoły jogi nie chcą Benefitu?

Pokaż komentarzeDodaj komentarz