Wyborcza.pl

Maturzyści zaczęli bój o indeksy. Jakie kierunki są najbardziej oblegane na polskich uczelniach

Autor: Danuta Pawłowska, Bartosz Chyż, Aleksander Deryło | 04.05.2017

Matury rozpoczęte. Abiturienci walczą nie tylko o pozytywnie zaliczony egzamin dojrzałości, ale także o miejsce na uczelniach. Wynik matury jest kluczowy przy rekrutacji na studia. Na najbardziej obleganych kierunkach w ubiegłym roku o jeden indeks walczyło nawet 20 kandydatów.

  • Najwięcej nowych studentów w ubiegłym roku rozpoczęło naukę na informatyce i na zarządzaniu;
  • najtrudniej było się dostać na chemię i toksykologię sądową;
  • najpopularniejsza była Politechnika Warszawska.

W 2016 r. do publicznych szkół wyższych przyjęto 343 tys. osób, a 92 tys. maturzystów trafiło na uczelnie niepubliczne. Prawie 40 tys. nowych studentów rozpoczęło naukę na kierunkach związanych z informatyką, po 20 tys. swoją przyszłość wiąże z zarządzaniem, prawem lub psychologią.

Polskie uczelnie oferują w sumie 411 różnych kierunków studiów. W ubiegłym roku najtrudniej było się dostać na chemię i toksykologię sądową, którą oferuje Uniwersytet Wrocławski. O jeden indeks walczyło 21 kandydatów. Według liczby zgłoszonych kandydatów drugie miejsce zajął kierunek lekarski - średnio na uczelniach medycznych chętnych było 17 maturzystów na jedno miejsce.

Pod względem uczelni najbardziej oblegana była Politechnika Warszawska, gdzie o jedno wolne miejsce ubiegało się ponad 7 kandydatów.

A jak zmieniały się preferencje maturzystów w ciągu ostatnich dziesięciu lat? Po tematycznym zgrupowaniu kierunków okazuje się, że od 2007 r. dwukrotnie wzrosła liczbą chętnych na biochemię i ochronę środowiska. Zmalała za to popularność filologii romańskiej i słowiańskiej. Informatyka jest przebojem od 2011 r., a historia sztuki wypadła z rankingu najpopularniejszych kierunków sześć lat temu.

Sprawdź na jakich zagranicznych uczelniach można studiować za darmo i gdzie studenci mają szanse na najwyższą pomoc socjalną lub stypendium za wyniki naukowe.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz