Wyborcza.pl

Co trzyma Katalonię w Hiszpanii oraz Hiszpanię w Katalonii

Autor: Zespół BIQdata | 10.10.2017

Już dziś zapadnie w katalońskim parlamencie decyzja – czy faktycznie ten bogaty skrawek Hiszpanii odważy się na ogłoszenie niepodległości. Cokolwiek postanowi Barcelona - kolejny ruch będzie należał do Madrytu. Mariano Rajoy może uruchomić artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, aby zapewnić sobie kontrolę nad Katalonią.

  • koncerny katalońskie, które działają na terenie całego kraju, rejestrują dla siebie adresy w innych częściach kraju;
  • jedna czwarta przychodów z eksportu Hiszpanii jest generowana przez Katalonię;
  • bezrobocie w Katalonii wynosi 15,4 proc. i jest jednym z niższych wśród regionów; PKB per capita także należy do najwyższych w kraju.

Być może, po ogłoszeniu secesji, Katalończyków czeka stan wyjątkowy, zawieszenie władz regionu i wojsko na ulicach. Katalońska policja Mossos D'Esquadra, w której służy 17 tys. osób, nie wspierała 1 października podczas zamieszek służb narodowych. Armia hiszpańska liczy prawie 50 tys. żołnierzy, jest rozrzucona po całym półwyspie, ale nie ma przecież pewności, że wojska skoszarowane w Katalonii będą lojalne wobec Madrytu.

Hiszpańska gospodarka jednak już poważnie się przygotowuje na separację z Katalonią. Oto dowód

CaixaBank, jedna z największych i najstarszych grup bankowo-ubezpieczeniowych w Hiszpanii, jeszcze kilka dni temu miała siedzibę w Barcelonie. Po plebiscycie niepodległościowym zarząd zdecydował o zmianie adresu. Oczywiście biura korporacji w Katalonii wciąż będą czynne, a nowa lokalizacja w Walencji to tylko formalna podmiana w dokumentach firmy. W komunikacie napisano, że priorytetem zarządu jest ochrona interesów klientów, akcjonariuszy i pracowników. Chodzi o ochronę przed ryzykiem, że bank mógłby formalnie znaleźć się nagle poza Unią Europejską i strefą euro.

Grupa CaixaBank to najpotężniejszy holding w całym kraju, jest udziałowcem m.in. Telefoniki i Cellnex Telecom - firm telekomunikacyjnych, producenta paliw Repsol i dystrybutora energii Gas Natural SDG. Ta ostatnia firma również właśnie przeniosła, na razie czasowo, swoją siedzibę do Madrytu. Jeśli w ich kroki pójdą kolejne firmy, może to oznaczać wzrost bezrobocia. W ubiegłym roku w Katalonii bez pracy pozostawało 15,4 proc. osób (w wieku 20-64 lat). Tylko w czterych innych regionach było niższe.

Mapa jest interaktywna. Kliknij lub najedź na wybrany region, by sprawdzić poziom bezrobocia

Poziom bezrobocia w Hiszpanii

Dane: Eurostat

Rozwód będzie bolesny. Co czwarte euro zarobione przez hiszpańskiego eksportera zostało wypracowane przez firmę z Katalonii, również co czwarty zagraniczny turysta odwiedzający Hiszpanię melduje się w Katalonii, co dla Barcelony, stolicy regionu bywa też problematyczne. Gospodarka Katalonii to niemal jedna piąta całej gospodarki Hiszpanii.

Mapa jest interaktywna. Kliknij lub najedź na wybrany region, by sprawdzić wielkość lokalnego PKB

PKB regionów w Hiszpanii

Dane: Eurostat

Największą zależność Katalonii od Hiszpanii widać na przykładzie infrastruktury. Operatorzy energetyczni i dostawcy gazu prowadzą swoje interesy w całym kraju, tak samo jak na północno-wschodnim wybrzeżu, w dodatku są kontrolowani przez rząd w Madrycie. Większościowym właścicielem międzynarodowego portu lotniczego El Prat w Barcelonie jest rząd hiszpański, podobnie linie kolejowe i autostrady są administrowane przez firmy centralne, a koncesje są wydawane w Madrycie.

Mapa jest interaktywna. Kliknij lub najedź na wybrany region, by sprawdzić szczegóły

Zamożność Hiszpanów w podziale na regiony

Dane: Eurostat

Pokaż komentarzeDodaj komentarz