Wyborcza.pl

Dzień Kobiet. Kto rządzi w polskim sporcie?

Autor: Danuta Pawłowska | 08.03.2017

Dzień Kobiet w polskich związkach sportowych nie jest obchodzony hucznie, nie ma komu przyjmować tulipanów. Nikt nie śpiewa paniom "łubu dubu niech nam żyje prezeska naszego klubu". Wśród rządzących polskim sportem kobiet jest ledwie garstka. ​

BIQdata wraz z Przeswietl.pl sprawdziło zapisy w Krajowym Rejestrze Sądowym związków sportowych, aby się dowiedzieć, ile kobiet zasiadało w zarządach. W bazie znalazły się zmiany na najwyższych stanowiskach od 2001 r. w 70 związkach sportowych. Łącznie przez te kilkanaście lat przez gabinety prezesów i członków zarządów przewinęły się 1303 osoby, tylko 109 z nich to kobiety.

Okazuje się, że nawet sfeminizowanymi dziedzinami sportowymi zarządzają mężczyźni, a parytet obowiązuje jedynie w kilku związkach.

W zarządzie Polskiego Związku Tańca Sportowego zasiada (lub zasiadało w przeszłości) po połowie mężczyzn i kobiet. Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego kierowało w sumie 14 kobiet i sześciu mężczyzn. Boccia (odmiana bulli, które mogą być także uprawiane przez niepełnosprawnych) jest reprezentowana przez zarząd w składzie czterech kobiet i dwóch mężczyzn.

Sporty walki i dyscypliny siłowe to domena męskich zarządów. Więcej niż jedna kobieta zasiadała w zarządzie jedynie Polskiego Związku Sumo i Polskiego Związku Łuczniczego. Nawet w Polskim Związku Kulturystyki, Fitnessu i Trójboju Siłowego na 22 stanowiska w zarządzie tylko jedno było piastowane przez kobietę.

Ze wszystkich zarządów związków sportowych najwięcej osób miało szansę zasiadać we władzach Polskiego Związku Wędkarskiego – 121 osób i tylko jedna z nich była kobietą. Drugi pod względem liczby osób, które zasiadały w zarządzie, jest Aeroklub Polski – 96 osób i nigdy nie było we władzach kobiety.

Zarządzanie związkami, które zajmują się sportami zespołowymi, także nie jest domeną kobiet. Połowa zarządczych stanowisk w Polskim Związku Korfballu (gra zbliżona do koszykówki) należała do kobiet. W sumie w zarządach jednej trzeciej wszystkich związków sportowych w Polsce nigdy nie było kobiety.

Zobacz także inne szklane sufity jakie mają do pokonania kobiety.

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz