Wyborcza.pl

Jak wiele szklanych sufitów kobiety mają do skruszenia? Zobacz

Autor: Danuta Pawłowska | 09.06.2016

W Warszawie trwa właśnie Światowy Szczyt Kobiet. Po raz pierwszy „kobiece Davos” odbywa się w tej części Europy. Tysiąc przedstawicielek z 70 krajów rozmawia o udziale kobiet w globalnym rynku. Pokazujemy, jak wiele jest na tym polu do zrobienia.

  • w polskiej polityce jest więcej kobiet, niż wynosi światowa średnia;
  • Oscara za reżyserię tylko raz dostała kobieta;
  • już dziś wiadomo, że na letnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro kobiety dostaną mniej medali.

Dobra zmiana wywołuje skrajnie różne emocje, ale niewątpliwie przyniosła polskiej polityce więcej kobiet. Od niedawna w Sejmie zasiada 27 proc. posłanek, tymczasem na świecie jest to średnio o 5 pkt procentowych mniej. W obecnym rządzie mamy 33 proc. kobiet wobec 18 proc. na świecie.

Ogromne dysproporcje widać w biznesie. Wśród szefów firm z indeksu WIG 20 nie ma żadnej kobiety, a w całej naszej gospodarce kobiety są właścicielkami tylko co trzeciego przedsiębiorstwa. (Udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych wszystkich notowanych na warszawskiej giełdzie spółek mierzy fundacja Liderek Biznesu.) Na świecie 37 proc. przedsiębiorstw jest w rękach kobiet, jednak na czele firm z listy Fortune 500 na kobiety przypada już tylko 4 proc.

Kobiety zdominowały świat nauki - na uczelniach i w instytutach badawczych 70 proc. kadry stanowią panie. Co więcej, w ubiegłym roku w Polsce i na świecie wśród absolwentów studiów magisterskich i doktoranckich więcej było kobiet niż mężczyzn. Jednak nie przekłada się to na nagrody. 95 proc. noblistów to mężczyźni. Największy udział kobiety mają w pokojowej nagrodzie (16 proc.) oraz w literackiej (13 proc.).

Prawie połowę nagrodzonych Oscarami piosenek zaśpiewały kobiety (48 proc.), ale na palcach jednej ręki idzie policzyć te, które dostały statuetki, gdyż nagrodę przyznaje się autorom. Jednym z wyjątków jest Barbra Streisand, która w 1976 r. dostała Oscara za piosenkę "Evergreen" z filmu "Narodziny gwiazdy". Przez osiemdziesiąt lat kobiety stanowiły mniej niż 10 proc. zwycięzców w tej kategorii. Z kolei wśród twórców najlepszych filmów nieanglojęzycznych panie dostały tylko 5 proc. nagród. Oscar za reżyserię trafił do kobiety raz, w 2010 r. otrzymała go Kathryn Bigelow za film „W pułapce wojny”.

Już wiadomo, że na letnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zostanie rozdanych 161 medali w męskich konkurencjach i 136 w żeńskich.

Zobacz też: monarchie przyjazne kobietom

Jest dziedzina, w której kobiet i mężczyzn jest po równo. Z danych ONZ wynika, że połowa uchodźców na świecie to kobiety.

Pokaż komentarze (12)Dodaj komentarz