Wyborcza.pl

Kto jest kim spośród aresztowanych działaczy FIFA

Autor: Bartosz Chyż | 28.05.2015

Sepp Blatter miał zostać prezesem FIFA na kolejną kadencję bez większych problemów. Jego jedyny kontrkandydat, jordański książę Ali ibn Husajn, nie miał większych szans. Jednak funkcjonariusze szwajcarskiej policji wkroczyli w cywilu do luksusowego hotelu Baur au Lac w Zurychu.

Aresztowali oni siedmiu działaczy światowej federacji piłkarskiej. Innym siedmiu działaczom i marketingowcom postawiono zarzuty. Grozi im ekstradycja do Stanów Zjednoczonych, gdzie swoje śledztwo prowadzi Departament Sprawiedliwości wraz z FBI. Służby ze Szwajcarii i USA weszły też do biur FIFA w Nyonie pod Genewą, jak i federacji CONCACAF w Miami i przejęły mnóstwo dokumentów i mejli związanych ze sprawą.

Zarzuty? Media na świecie stawiały je od dawna, na Twitterze krążyło wczoraj zdjęcie pokazujące trzy książki, efekty niezależnych śledztw dziennikarskich w sprawie łapówek w FIFA. Korupcja w organizacji miała być związana zarówno z wyborem przewodniczącego Seppa Blattera, jak i z przyznawaniem praw do organizacji mistrzostw świata Rosji w 2018 i Katarze w 2022 r. Katarczycy mieli płacić nawet 1,6 mln dol. za głos. Z kolei poparcie dla kandydatury Rosji miało być kupowane za obrazy z petersburskiego Ermitażu. Inną sprawą jest jest sytuacja robotników, którzy w Katarze budują obiekty na mundial. To głównie traktowani jak niewolnicy imigranci z Azji. Do końca 2022 r. na katarskich budowach może zginąć ich nawet 4 tys.

Najedź myszą lub dotknij palcem na kolorowe punkty lub zdjęcia by zobaczyć więcej informacji

Infografika wykonana w Coggle, autor: Bartosz Chyż. Zdjęcia: AP/Reuters/FIFA; ikona sylwetki: Sergio S. Vidal/thenounproject.com

Sepp Blatter od środy nie pokazuje się publicznie. Na pastwę dziennikarzy rzucił rzecznika prasowego, a sam wydał tylko oświadczenie o "czystości" jego organizacji i pełnej współpracy z władzami. Wieczorem FIFA zawiesiła 11 działaczy.

Jawny bunt i poparcie konkurenta Blattera zapowiedział już Michael Platini, szef UEFA. Wyjaśnień żądają również sponsorzy FIFA. Pierwsza oficjalne stanowisko wydała VISA, żądając wyjaśnienia i oczyszczenia sytuacji. Jeśli pójdą za nią kolejne - czas Blattera jest policzony.

 

 

Pokaż komentarzeDodaj komentarz