Wyborcza.pl

Zobacz, gdzie w Europie wydasz fortunę i zmarnujesz czas na dojazd z lotniska do miasta

Autor: Aleksander Deryło | 26.06.2017

W piątek skończył się rok szkolny. Czas na wakacyjny wypoczynek. Zespół BIQdata sprawdził (częściowo na własnej skórze), gdzie w Europie najdalej jest z lotniska do miasta i ile kosztuje dojazd.

  • Najdalej położone lotnisko regularnie obsługujące loty, to port w Hahn, 124 km od Frankfurtu nad Menem;
  • najwięcej kosztuje dojazd z lotniska Torp pod Oslo;
  • najdłużej zajmuje dojazd z lotniska Hahn pod Frankfurtem.

W wakacje, jak co roku, rzesze Polek i Polaków będą podróżować tanimi liniami po Europie. Niestety, może zdarzyć się tak, że zamiast w Paryżu, wylądują w oddalonym o ponad sto kilometrów Beauvais (czyt. bowe), skąd autobus zabierający nas do miasta nierzadko kosztuje więcej, niż bilet kupiony w promocji.

Mapa jest interaktywna. Najedź (lub dotknij), aby zobaczyć więcej informacji. Mapę można przybliżać i oddalać za pomocą przycisków +/- po lewej stronie, lub za pomocą gestu złączenia lub rozsunięcia palców na urządzeniach z ekranem dotykowym.

Niechlubnym rekordzistą jest podfrankfurckie lotnisko Hahn (czyt. Han), skąd do centrum Frankfurtu nad Menem są 124 kilometry. Większość najdalej oddalonych lotnisk od centrów miast to lotniska obsługujące tanie linie lotnicze. Są jednak wyjątki. Zarówno w Mediolanie, jak i w Rzymie lotniska obsługujące tanie linie są zdecydowanie bliżej, niż te obsługujące główne linie lotnicze.

Ale nie tylko w Europie Zachodniej dużą część podróży spędzimy w autobusie z lotniska. Niektóre polskie lotniska również znajdują się w znaczącej odległości od miast. Tutaj liderem jest port lotniczy Szczecin-Goleniów, który położony jest aż 46,2 km od Szczecina. Jest to dalej niż z Warszawy na drugie warszawskie lotnisko (obsługujące tylko tanie linie) - do Modlina z centrum Warszawy jest "tylko" 40 km.

Tak czy inaczej, życzymy udanych wakacji.

Jeżeli pominęliśmy jakieś lotnisko w Europie, które jest daleko od centrum miasta - zostaw komentarz, lub napisz do nas na biqdata@agora.pl

Pokaż komentarze (16)Dodaj komentarz