Wyborcza.pl

Rok strzelanin w Stanach - każdego dnia co najmniej jedna

Autor: Bartosz Chyż | 04.10.2017

W Stanach Zjednoczonych każdego dnia dochodzi do strzelaniny, w której co najmniej cztery osoby giną lub zostają ranne.

  • w 2017 r. zostało zastrzelonych prawie 12 tys. Amerykanów
  • w masowych strzelaninach poszkodowanych zostało prawie 2 tys. osób
  • na 100 obywateli przypada 88 sztuk broni

W niedzielnej strzelaninie w Las Vegas zginęło 59 osób, ponad 520 zostało rannych. Sprawca, Stephan Paddock, ostrzelał uczestników festiwalu muzyki country z okien swojego pokoju hotelowego. Zanim dotarli do niego antyterroryści, popełnił samobójstwo. Policja odkryła przy nim 23 sztuki broni. Cześć z karabinów była zmodyfikowana tak, by strzelała ogniem ciągłym. Drugie tyle broni policja znalazła w jego domu. Oprócz tego także tysiące sztuk amunicji i materiały wybuchowe.

64-letni Paddock był już na emeryturze. Mieszkał w Mesquite - 16-tysięcznym mieście tuż przy granicy z Arizoną. W przeszłości był księgowym, dorobił się na handlu nieruchomościami. Nie miał problemów z prawem, nie chorował też psychicznie. Nieznane są też jego motywy.

Według serwisu Guns Violence Archive (GVA) w tym roku miało miejsce już ponad 270 masowych strzelanin, czyli takich, w których zginęły lub odniosły rany co najmniej cztery osoby (jest to także definicja używana przez Federalne Biuro Śledcze (FBI)). Z kolei serwis Mother Jones za masową strzelaninę uważa taką, w której zginęły co najmniej trzy osoby (bez sprawcy). Dlatego wedle tych kryteriów w Stanach Zjednoczonych od początku lat 80. miało miejsce ok. 90 takich zdarzeń.

Wszystkich incydentów z bronią było ponad 48 tys. Łącznie zginęło w nich 11,7 tys. osób, dwa razy tyle zostało rannych. Zaledwie 3 proc. z nich to zdarzenia o charakterze obronnym.

Masowe strzelaniny w USA w 2017 r.

W rękach Amerykanów jest ok. 265 mln sztuk broni - na 100 mieszkańców przypada więc 88 sztuk broni. Między 1994 a 1995 r. ta liczba zwiększyła się o 38 proc. Co więcej - ok. 3 proc. populacji posiada prawie 50 proc. wszystkich pistoletów i karabinów.

Mapa jest interaktywna. Po kliknięciu lub najechaniu na punkt zobaczysz więcej informacji

Pokaż komentarze (1)Dodaj komentarz