Wyborcza.pl

Medyczna marihuana na świecie. Gdzie łatwiej, a gdzie trudniej o dostęp do leku niż w Polsce

Autor: Paweł Kośmiński, Aleksander Deryło | 09.02.2017

Po roku projekt ustawy legalizującej medyczną marihuanę został skierowany do drugiego czytania. Ale po poprawkach zgłoszonych przez PiS jego autorzy nazywają go już tylko fasadą.

Jak jest na świecie? Pokazujemy, gdzie dostęp do medycznej marihuany jest łatwiejszy niż w Polsce, a gdzie jest o nią trudniej.

  • Praktycznie w całej Europie Zachodniej medyczna marihuana jest legalna;
  • W naszym regionie jedynie Czesi i Rumuni mają do niej łatwiejszy dostęp niż Polacy;
  • W USA i w Turcji legalność medycznej marihuany zależy od ustaw regionalnych.

„To straszne, że aby zrobić w mojej sytuacji wszystko, co możliwe, musiałbym łamać prawo. Oby mój post dał rządzącym do myślenia” - pisał w sierpniu 2016 r. były rzecznik SLD Tomasz Kalita, chory na glejaka mózgu. W styczniu tego roku zmarł. Jego słowa były apelem do polityków o legalizację medycznej marihuany.

Teraz obowiązuje tzw. import docelowy, ale to skomplikowana i długa procedura - konopie sprowadzane są dla pacjenta z kraju, w którym zarejestrowane są jako lek (w przypadku np. padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego, łagodzenia bólu nowotworowego). Karany jest nie tylko handel, ale również uprawa czy posiadanie marihuany na własny użytek (bez względu na to, czy do celów medycznych czy rekreacyjnych).

Mapa jest interaktywna. Najedź (lub dotknij) na wybrany kraj (lub stan), aby dowiedzieć się więcej. Mapę można przesuwać za pomocą myszy (lub dotknięcia i przesunięcia), oddalać i przybliżać za pomocą przycisków +/- po lewej stronie (lub gestu złączenia i rozciągnięcia palców na urządzeniach z ekranem dotykowym).​

Z krajów zachodniej Europy jedynie w Luksemburgu medyczna marihuana jest nielegalna. A w Europie Środkowo-Wschodniej jedynie czescy i rumuńscy chorzy mają do niej łatwiejszy dostęp niż Polki i Polacy.

Bywa też tak, że w obrębie jednego kraju poszczególne jednostki administracyjne mają różne regulacje prawne dotyczące medycznej marihuany. Tak jest na przykład w USA, gdzie w 28 stanach (na 50) i w Dystrykcie Kolumbii jest ona dostępna bez większych ograniczeń, w czterech stanach posiadanie niewielkich ilości na własny użytek nie jest karane, a w pozostałych - medyczna marihuana pozostaje nielegalna, a jej posiadanie grozi karą więzienia. Podobnie jest w Turcji, gdzie w 19 prowincjach (na 81) jest ona legalna, a w pozostałych 62 - nie.

Czym jest medyczna marihuana?

Substancją aktywną leków z medyczną marihuaną są kannabinoidy. Najbardziej znanym powszechnie kannabinoidem jest THC (delta-9-tetrahydrokannabinol) - uważany za najbardziej psychoaktywny, wywołuje stany euforyczne. Ale marihuana ma więcej kannabinoidów, z których część może mieć również zastosowanie medyczne. Medyczną marihuanę przyjmuje się w dawce określonej przez lekarza - np. w kroplach, w postaci tabletek.

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz