Wyborcza.pl

Lubimy filmy, które znamy. Ranking najczęściej powtarzanych polskich filmów i seriali

Autor: Danuta Pawłowska | 27.12.2016

Ranking największych polskich hitów telewizyjnych.

Żeby zapełnić czas antenowy, szefowie stacji chętnie sięgają do magazynów, szczególnie w okresie świątecznym, podczas wakacji czy długich weekendów. W ciągu ostatnich 15 lat niektóre produkcje były odgrzewane po kilkadziesiąt razy.

  • dwie części "Kogla-mogla" gościły na małym ekranie 68 razy;
  • wszystkie filmy Juliusza Machulskiego mogliśmy zobaczyć 246 razy;
  • najczęściej powtarzane są filmy wyprodukowane w latach 90.

Ile razy w ciągu ostatnich dni trafiliście "Samych swoich"? Obraz Sylwestra Chęcińskiego z 1967 r. był w latach 2001-15 powtarzany 42 razy we wszystkich kanałach naziemnych. Najbliższe dwie emisje będą w ostatni dzień tego roku, a w ciągu pierwszych 10 dni stycznia 2017 r. jeszcze trzy razy będzie można obejrzeć "Samych swoich".

Jednak palma pierwszeństwa należy się ekranizacji powieści Heleny Mniszkówny „Trędowata” (do zobaczenia 2 stycznia 2017 r.). Serial z 1976 r. powtarzano 17 razy, a drugą wersję serialu nakręcono w 2000 r. i powtórzono 26 razy.

Zaznaczamy jednak, że zliczając emisję seriali, braliśmy pod uwagę liczbę nadań tylko pierwszego odcinka, a nie całej serii. Z danych Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych wynika, że 500 najczęściej powtarzanych produkcji emitowano w sumie ponad 6 tys. razy.

Infografika jest interaktywna. Najedź na wykres i odczytaj dane. Ruszając suwakiem z prawej strony sprawdzisz wszystkie powtarzane hity.

Twórcą, który wyreżyserował największą liczbę hitów, jest Juliusz Machulski. Niekwestionowany lider małego ekranu umieścił na liście przebojów 12 filmów i jeden serial, z łączną liczbą powtórek 246. Aż 30 razy mogliśmy zobaczyć „Seksmisję”, drugi pod względem częstotliwości nadań jest jego „Vabank”, pierwsza część 28 razy, a kolejna 27 razy była w programie telewizyjnym.

Drugie miejsce dla najpopularniejszego reżysera także należy do twórcy komedii. Stanisława Bareję stacje przypominały 241 razy, z doskonałym „Misiem” na czele (31 powtórek).

Infografika jest interaktywna. Przy każdym twórcy możesz sprawdzić jego hity. Ruszając suwakiem z prawej strony sprawdzisz kolejnych reżyserów.

Najstarszą produkcją, która znalazła się w zestawieniu, jest film „Zakazane piosenki” z 1946 r. Ten tytuł był powtarzany 10 razy. A najstarszy serial to „Wojna domowa” (a dokładne jej pierwszy odcinek pt. „Ciężkie jest życie”) z 1965 r., który nadawano 9 razy. Do myślenia daje wgląd we współczesne hity. Najnowsza produkcja na liście to telenowela paradokumentalna „Dzień, który zmienił moje życie” z 2015 r., pierwszy odcinek tej serii pt. „Nachalna sąsiadka” mogliśmy zobaczyć 9 razy.

Infografika jest interaktywna. Najedź na słupek i przeczytaj więcej danych. W górnym menu możesz wybrać lata produkcji i sprawdzić ranking dla każdej dekady.

Na koniec jeszcze małe sprostowanie - z pierwszego zestawienia wycięliśmy jeden serial paradokumentalny. Pierwszy odcinek „Dyżuru” można było zobaczyć 159 razy, to cztery razy więcej niż kolejną pozycję w rankingu. W archiwalnej zapowiedzi (z 2009 r.) można przeczytać, że na początku serialu dowiemy się, czy odratowano pociętą mechaniczną piłą dłoń pana Jurka. Kto jakimś cudem nigdy nie natrafił na „Dyżur” w telewizji, spokojnie sprawdzi losy pana Jurka w internecie.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz