Wyborcza.pl

Zatłoczona Warszawa. Natężenie ruchu i skąd są dojeżdżający do pracy w stolicy

Autor: Szymon Pifczyk | 10.03.2017

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich poinformował ostatnio, że codziennie granice stolicy przekracza milion pojazdów. Jeśli dodamy do tego setki tysięcy samochodów, którymi warszawiacy dojeżdżają do pracy, to nie powinno dziwić, że Warszawa jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast Europy.

Sprawdziliśmy, gdzie jest najtłoczniej oraz skąd przyjeżdżają osoby spoza miasta.

  • wąskie gardła stolicy to mosty drogowe, których jest za mało;
  • 200 tys. osób spoza Warszawy codziennie przyjeżdża do pracy.

Rekordzistą w liczbie samochodów w Warszawie, ale chyba też w całej Polsce, jest most Grota-Roweckiego w ciągu trasy S8 – codziennie przejeżdża tamtędy ponad 180 tys. samochodów. To tak, jakby codziennie, każdy w osobnym samochodzie, przejeżdżali tamtędy wszyscy mieszkańcy Gliwic (wliczając dzieci i staruszków!). Droga S8, czyli północna obwodnica Warszawy, jest w ogóle bardzo mocno obciążona ruchem – na pozostałych jej odcinkach liczba aut nigdy nie spada poniżej 120 tys. dziennie.

Mosty to wąskie gardła stolicy – jest ich zaledwie osiem. Dla porównania - w Krakowie mostów jest jedenaście, a we Wrocławiu kilkadziesiąt (liczymy jedynie mosty drogowe). Nie dziwi więc, że nawet na najmniej uczęszczanym przez samochody moście – Śląsko-Dąbrowskim – naliczyć można dziennie ponad 24 tys. pojazdów, a ponad 100 tys. pojazdów przejeżdża mostami: Łazienkowskim i Siekierkowskim.

Ponad 100 tys. pojazdów jeździ też aleją Prymasa Tysiąclecia, tunelem Wisłostrady (pod Centrum Nauki „Kopernik”) oraz Alejami Jerozolimskimi. Na mapie poniżej przedstawiliśmy natężenie ruchu na wybranych warszawskich drogach według danych ZDM.

Czytaj również na warszawskich stronach Gazety Wyborczej.

Mapa jest interaktywna. Kliknij w kółko, by zobaczyć, nazwę ulicy

A skąd biorą się auta spoza Warszawy? Część bez wątpienia to osoby, które do stolicy przyjeżdżają na jeden dzień w interesach, do sądu czy do warszawskich instytucji kulturalnych. Wiele jednak jeździ do Warszawy codziennie do pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2011 roku w Warszawie pracuje ponad 200 tys. osób z innych gmin. Część z nich to bez wątpienia osoby, które nie przemeldowały się mimo realnego zamieszkania w stolicy (np. kilka tysięcy krakusów), ale część to mieszkańcy aglomeracji warszawskiej dojeżdżający samochodami, pociągami i autobusami.

Na mapie poniżej zaznaczyliśmy, ile osób dojeżdża do stolicy do pracy z danej gminy, a gminy z największą liczbą dojeżdżających opisaliśmy na mapie. Zauważyć można, że natężenie dojeżdżających skupia się wokół linii kolejowych prowadzących do stolicy.

Pokaż komentarze (7)Dodaj komentarz