Wyborcza.pl

Polska prymusem w NATO. Ledwie pięć krajów spełnia wymogi wydatków na obronność

Autor: Bartosz Chyż | 13.03.2017

W niedzielę przypadała 18. rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny opublikował w poniedziałek doroczny raport o jego kondycji. Polska jest jednym z pięciu krajów NATO, który wydaje na obronność ponad 2 proc. PKB.

  • Polska w ubiegłym roku wydała na obronność 2,01 proc. PKB;
  • większość krajów Sojuszu jeszcze nie realizuje przyjętych przez siebie zobowiązań;

W 2014 r. NATO na szczycie w walijskim Newport ustaliło, że jego członkowie na obronność będą wydawali minimum 2 proc. PKB. Jednak sojusznicy od samego początku mają problem ze spełnieniem tego wymogu. Być może dlatego, że Sojusz ma 10 lat na realizację tego celu. Wprawdzie średnia wydatków pokazuje, że na swoje armie przeznaczają po 2,43 proc. produktu krajowego brutto, ale to wyliczenie jest zawyżone przez wydatki Pentagonu. Amerykański budżet obronny to ponad 660 mld dolarów, a sumując wydatki europejskich członków, uzyskamy ledwie 240 mld. Budżet polskiego Ministerstwa Obrony wynosił w ubiegłym roku równowartość 12 mld dolarów.

Przeciętnie kraje europejskie wydają na obronność jedynie 1,47 proc. swojego rocznego PKB. Wydatki militarne Stanów Zjednoczonych stanowią aż 70 proc. ogólnych wydatków militarnych NATO. Gospodarka amerykańska jest jednak mniejsza niż zsumowane gospodarki europejskich sojuszników i Kanady. Stąd też zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa z kampanii wyborczej o zmuszaniu sojuszników do płacenia za amerykańską obecność wojskową. Z drugiej strony po niedawnej konferencji w Monachium sojusznicy odetchnęli - usłyszeli tam zapewnienia amerykańskiego wiceprezydenta Mike'a Pence'a, że jego kraj nie zamierza porzucić dotychczasowych sojuszników.

Oprócz Stanów Zjednoczonych i Polski jedynie Grecja, Estonia i Wielka Brytania przeznaczają na swoje siły zbrojne więcej niż zalecane 2 proc. PKB. Jak sygnalizował Stoltenberg, w tym roku ten próg przekroczy Rumunia, a w przyszłym Litwa i Łotwa. Tylko trzy kraje bałtyckie oraz Rumunia, Norwegia i Polska przeznaczają więcej na obronność niż w 2009 r. (w odniesieniu do PKB).

Mapa jest interaktywna. Kliknij w kraje, by zobaczyć jak dużo państwa przeznaczają na wydatki obronne.

NATO zaleca również, by państwa członkowskie wydawały minimum 20 proc. ze swojego budżetu obronnego bezpośrednio na sprzęt i wyposażenie. W ubiegłym roku zaledwie dziesięć krajów (z 28) spełniło ten wymóg.

Wykres jest interaktywny. W legendzie na dole możesz wybrać jeden kraj i prześledzić udział jego wydatków na wyposażenie.

Pokaż komentarze (1)Dodaj komentarz