Wyborcza.pl

Wybory w Niemczech - wszystko co musisz wiedzieć. Koalicja jamajska czy świateł ulicznych

Autor: Bartosz T.Wieliński, Zespół BIQdata | 22.09.2017

Wybory w Niemczech już w najbliższą niedzielę. Do głosowania jest uprawnionych 61,5 mln obywateli, w tym 3 mln osób zagłosują po raz pierwszy. O kilkaset miejsc w Bundestagu walczą 42 partie i stowarzyszenia, w poprzednich wyborach było ich 34. Przedstawiamy wam szóstkę głównych graczy.

  • liczba kandydatów do Bundestagu wynosi 4828 osób, w tym 1400 kobiet;
  • próg wyborczy wynosi 5 proc.;
  • każdy wyborca ma dwa głosy.

Jak głosują Niemcy? Każdy wyborca ma dwa głosy. Pierwszy oddaje na kandydata ze swojego jednomandatowego okręgu wyborczego, w całych Niemczech jest 299 takich okręgów. Wybory w nich odbywają się większościowo. W ten sposób wybiera się połowę posłów. Drugi głos oddaje na listę krajową wybranej partii. W ten sposób wybiera się drugą połowę Bundestagu.

Liczba posłów to minimum 598. Ale może być ich więcej. W sytuacji, kiedy partia zdobędzie więcej mandatów dzięki głosom w jednomandatowych okręgach niż dzięki głosom na listy krajowe, liczbę tych mandatów się wyrównuje. W odchodzącym Bundestagu takich dodatkowych mandatów było aż 32.

Sondaże przedwyborcze wskazują na wyraźnego zwycięzcę niedzielnych wyborów.

Angela Merkel, która stoi na czele koalicji CDU i CSU może liczyć na ponad 35-proc. poparcie. Choć w poprzednich wyborach zdobyła 41,5 proc. głosów.

Grafika jest interaktywna. Po najechaniu na wykres przeczytasz wyniki sondażowe.

Co po wyborach? Szukanie koalicjanta. Zobacz, jak wyglądają możliwe scenariusze.

Grafika jest interaktywna. Najedź na nazwę koalicji, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj także prognozę Bartosza T. Wielińskiego na stronach "Gazety Wyborczej" - Czy Niemcy są skazani na wielką koalicję? Czy Niemcy są skazani na wielką koalicję?

Pokaż komentarzeDodaj komentarz