Wyborcza.pl

Kolejki po unijne paszporty. Kto osiedla się na Starym Kontynencie?

Autor: Aleksander Deryło, Vadim Makarenko | 22.06.2016

Referendum w sprawie Brexitu już jutro, Europa trzeszczy w szwach, ale to wciąż wspaniałe miejsce do życia. Zobacz, skąd najczęściej pochodzą nowi obywatele Unii Europejskiej.

  • najwięcej obywatelstw przyznaje cudzoziemcom Hiszpania, której w minionej dekadzie najbardziej udało się poprawić sytuację demograficzną;
  • Polacy są szóstą co do wielkości - po dawnych koloniach - grupą starającą się o obywatelstwo w Wielkiej Brytanii;
  • ewentualny Brexit sprawi, że liczba polskich wniosków o brytyjski paszport wzrośnie.

Brytyjczycy zastanawiają się nad tym, czy nie wyjść z Unii Europejskiej, tymczasem wiele innych krajów chętnie dołączyłoby do bloku, przeżywającego najtrudniejsze czasy w swojej historii.

I nie zawsze są to państwa, w których szaleje wojna. Wśród kandydatów są m.in. Albania, Czarnogóra i Serbia, a wśród potencjalnych kandydatów - Ukraina i Gruzja.

Gdy Unia nie idzie do obywateli, obywatele idą do Unii. Eurostat właśnie opublikował statystyki dotyczące obywatelstw przyznawanych przez unijne kraje. Ograniczył się wprawdzie do pięciu najbardziej licznych kategorii imigrantów dla każdego przyjmującego państwa, ale ogólny obraz i tak dobrze widać.

Wykres jest interaktywny. Kliknij albo najedź na kółka, żeby zobaczyć dane​. Jeśli chcesz zobaczyć, gdzie przenoszą się obywatele kraju, kliknij nazwę wybranego kraju po lewej stronie. Jeśli chcesz sprawdzić, kogo przyjmuje dany kraj UE, kliknij w nazwę tego kraju u góry.

W 2014 r. Brytyjczycy powitali w swoich szeregach łącznie ponad 125 tys. nowych obywateli z innych krajów. Najczęściej są to przybysze z byłych brytyjskich kolonii, Polska jest na szóstym miejscu. Jeśli Wyspiarze zdecydują się na Brexit, liczba wniosków o brytyjskie obywatelstwo składanych przez Polaków może drastycznie wzrosnąć. Mieszkający tam rodacy stracą bowiem przywileje socjalne przysługujące im z tytułu przynależności Wielkiej Brytanii do Wspólnoty i będą chcieli je odzyskać już jako Brytyjczycy.

Polacy i Brexit: więcej znajdziesz tutaj

Z kolei sami Wyspiarze rzadko wnioskują o obywatelstwo w innych krajach Europy, a jeśli już się na to decydują, to najchętniej w europejskich rajach podatkowych, czyli na Cyprze i na Malcie. A nie w Hiszpanii, gdzie wielu z nich ma letnie rezydencje i chętnie jeździ na wakacje.

Ciekawym przypadkiem jest Hiszpania, której populacja w ciągu ostatnich 15 lat zwiększyła się o ponad 6 mln osób. Hiszpanie chętnie przyjmowali przybyszów z dawnych kolonii w Ameryce Południowej. W 2014 r. Hiszpania przyznała obywatelstwo ponad 34 tys. Marokańczyków.

Niemcy przyjmowały repatriantów z Rosji, Kazachstanu i Ukrainy. Przyznały też obywatelstwa 6 tys. Polaków.

Z kolei Polska należy do krajów, które rozdają obcym paszporty wyjątkowo niechętnie. Mniej chętnie niż my robią to tylko Słowacja i Litwa. W 2014 r. polskie obywatelstwo najczęściej dostawali Ukraińcy, Białorusini, Ormianie oraz Czeczeni.

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz