Wyborcza.pl

Od wejścia do NATO polska armia zrobiła olbrzymi postęp. Ale nadal nie jest idealnie

Autor: Paweł Wroński | 28.10.2016

W maju podczas przedstawienia „audytu” Ministerstwa Obrony minister Antoni Macierewicz oświadczył, że polska armia jest w stanie katastrofalnym, ale on w ciągu kilku miesięcy rządów sytuację uzdrowił. Jak to wygląda naprawdę?

  • polska armia jest 17. najsilniejszą armią na świecie według Credit Suisse
  • wojsko posiada najnowocześniejsze w Europie Środkowej samoloty (F-16)
  • wiele wyposażenia Wojska Polskiego pozostało na poziomie z czasów Układu Warszawskiego

W ubiegłym roku Credit Suisse opublikował raport o globalizacji, a wśród różnorodnych kategorii znalazła się tam pozycja „siła armii”. Polska w tym zestawieniu lokowała się na 17. miejscu w świecie. Co ciekawe, za nami znalazła się taka potęga jak Niemcy. Dlaczego? Szwajcarscy analitycy wskazywali na doświadczenie bojowe polskich żołnierzy po misjach w Iraku i Afganistanie oraz m.in. na przewagę Polski w broni pancernej.

To zestawienie wydaje się zbyt korzystne. Polskie siły zbrojne od wejścia do NATO poczyniły olbrzymi postęp, jednak nadal pewne elementy uzbrojenia pozostały na poziomie z okresu Układu Warszawskiego.

Olbrzymim kapitałem polskich sił zbrojnych jest kadra oficerska. Polska jest jedynym krajem regionu, który w tak szerokiej skali zaangażował się w operację iracką i afgańską. Można dyskutować nad jej sensem i założeniami strategicznymi tych operacji, jednak dzięki nim kilka tysięcy polskich oficerów przeszło świetną lekcję współdziałania z siłami sojuszniczymi. Wykazały to zresztą bardzo dobrze przygotowane tegoroczne ćwiczenia Anakonda 16.

Samoloty i helikoptery

Polska może się pochwalić najnowocześniejszymi w Europie Środkowej samolotami wielozadaniowymi F-16. Wersje, którymi dysponujemy są nowocześniejsze od wersji amerykańskich (piloci Stanów Zjednoczonych przesiadają się na samoloty F-35). Okazało się, że ze względu na duży wachlarz uzbrojenia (np. pociski JASSM), jaki jest dostępny dla F-16, te maszyny są najgroźniejsze w Europie.

Bardzo zły jest stan floty śmigłowcowej. Faktycznie nowoczesnych jest obecnie 12 śmigłowców Mi-17 kupionych na potrzeby operacji afgańskiej. Przeznaczane do zwalczania czołgów Mi-24 nie dysponują nawet pociskami przeciwpancernymi.

Czołgi

Polskie siły pancerne są imponujące, ale na papierze. 145 leopardów jest obecnie remontowanych. Wojskowi twierdzą, że PT-91 Twardy okazał się ślepą uliczką w modernizacji, a T-72 to już zabytek. Polska ponadto nie dysponuje odpowiednią amunicją do czołgów.

Transport

Bardzo udanym zakupem okazał się fiński transporter Patria przemianowany na Rosomaka - w polskich siłach zbrojnych spełnia różne funkcje, od podwozia dla moździerza po sanitarkę. Nie wszystkie rosomaki udało się jednak wprowadzić do sił zbrojnych z powodu problemów z ujednoliceniem wyposażenia.

Artyleria

Bardzo nowoczesna jest artyleria nadbrzeżna - wyposażona w norweskie pociski NSM. Pociski mogą być wykorzystane nie tylko do rażenia celów morskich, ale także lądowych.

Fatalny jest stan polskiej artylerii. Poza zmodernizowanymi słowackimi danami i wprowadzanymi do służby krabami Polska nie dysponuje nowoczesnymi środkami rażenia. Problemem jest także amunicja. Obecnie zasięg polskich dział to 12-15 km, natomiast nowoczesna artyleria strzela na 40 km.

Obrona przeciwlotnicza

Polska nie ma obrony przeciwrakietowej, a obrona przeciwlotnicza jest absolutnie przestarzała. Jedynymi nowoczesnymi środkami przeciwlotniczymi są polskie pociski krótkiego zasięgu Grom przeznaczone do zwalczania śmigłowców i nisko lecących samolotów.

Fatalny jest stan Marynarki Wojennej

Głównym jej trzonem są dwie fregaty klasy Oliver Hazard Perry - wycofane ze służby w USA. Jeden z okrętów jest remontowany, ale to ostatni możliwy remont.

Jedynymi względnie nowoczesnymi okrętami są niedawno zbudowany stawiacz min Kormoran oraz okręt podwodny klasy Kilo „Orzeł” - bardzo udana konwencjonalna konstrukcja jeszcze z czasów ZSRR. Cztery okręty klasy Kobben powinny być wycofane w ciągu dwóch lat.

Pokaż komentarze (1)Dodaj komentarz