Wyborcza.pl

Wiemy, kto zdobędzie Oscara 2017! Prognoza na podstawie Złotych Globów potwierdza to, co myślicie

Autor: Aleksander Deryło | 17.02.2017

Złote Globy - to nagrody przyznawane przez stowarzyszenie zagranicznych dziennikarzy w Hollywood. Ceremonia ich wręczenia odbywa się w styczniu, na ponad miesiąc przed rozdaniem Oscarów. I są całkiem niezłym prognostykiem dla tych ostatnich.

Jak powiedział kiedyś komik Ricky Gervais: - Złote Globy mają się tak do Oscarów, jak Kim Kardashian do Kate Middleton. Są bardziej hałaśliwe, bardziej puste, bardziej pijane i łatwiej je kupić. A jednak w tych najważniejszych kategoriach warto się nim przyglądać.

  • od 2010 r. każda aktorka i każdy aktor, który dostał Złote Globy (w jednej z dwóch kategorii), miesiąc później odbierał także Oscara;
  • w przypadku kategorii najlepszy film i najlepszy reżyser Złote Globy nie są już tak dobrym prorokiem. Zdobywcy nagrody dostali też Oscary - odpowiednio w 50 proc. i 33 proc. przypadków.

Jeśli weźmiemy pod uwagę całą historię Złotych Globów (są przyznawane od 1944 r., za filmy z roku poprzedniego), to Oscara zdobyło 77,7 proc. najlepszych aktorów nagrodzonych Złotymi Globami, 68,6 proc. najlepszych aktorek, 57,5 najlepszych filmów i 51,3 proc. najlepszych reżyserów. Sytuację trochę komplikuje to, że Złote Globy dla najlepszej aktorki i aktora przyznawane są w podziale na kategorię filmu. Oddzielnie dla dramatów, a oddzielnie dla filmów komediowych i musicali. Jeden raz - w 1978 r. zdarzyła się sytuacja, kiedy aktorka dostała Złote Globy za najlepszą rolę w komedii lub musicalu, oraz Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Była to Maggie Smith, która zagrała w filmie "Suita kalifornijska"

Poniżej przedstawiamy galerię wszystkich podwójnych zdobywców w XXI w. Złote Globy są przyznawane w styczniu, a Oscary w lutym za filmy, które miały premierę w poprzednim roku.

Infografika jest interaktywna. Najedź (lub dotknij na urządzeniu z ekranem dotykowym), aby zobaczyć więcej informacji o filmie, aktorce, aktorze lub reżyserze.

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, przewidujemy, zresztą zgodnie z naszym redakcyjnym kolegą, że Oscara za najlepszy film, najlepszą reżyserię i dla najlepszej aktorki i aktora dostanie film "La La Land".*

Infografika jest interaktywna. Najedź (lub dotknij na urządzeniu z ekranem dotykowym), aby zobaczyć więcej informacji o filmie, aktorce, aktorze lub reżyserze.

*Redakcja BIQdata nie ponosi odpowiedzialności za przegrane zakłady

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz