Wyborcza.pl

"Last Christmas" jak "Kevin", czyli najpopularniejsze piosenki świąteczne

Autor: Bartosz Chyż, Magdalena Rolka | 16.12.2016

W grudniu, by nie usłyszeć w radio piosenki "Last Christmas", trzeba mieć wyjątkowe szczęście. W ubiegłym roku duet Wham! w świątecznej aranżacji usłyszeliśmy ponad 1050 razy. Oznacza to, że co 40 minut gdzieś w Polsce jakaś stacja radiowa lub telewizyjna zapowiada ten przebój z 1984 r.

Gdy przed rokiem pierwszy raz sprawdzaliśmy popularność piosenek świątecznych, przebój Wham! był grywany co godzina. Wtedy jednak bazowaliśmy na danych z niedziałającego już serwisu Radioarchiwum.net (który zbierał dane o playlistach stacji radiowych). W tym roku zestawienie stworzyliśmy na podstawie danych z badania Airplay Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) i firmy BMAT. Analiza opiera się na playlistach 74 stacji radiowych ogólnopolskich, ponadregionalnych i lokalnych oraz sześciu telewizji muzycznych.

"Last Christmas" zagrano dokładnie 1054 razy, drugi najpopularniejszy utwór - "Driving Home for Christmas" Chrisa Rea miał 930 emisji, a piosenka De Su "Kto wie?" - 859.

Infografika jest interaktywna - po kliknięciu lub najechaniu w gwiazdę i bombki wyświetlą się informacje o liczbie odtworzeń piosenek w grudniu 2015 r. oraz teledyski.

Wydaje się, że panowanie "Last Christmas" na grudniowych playlistach jest niezagrożone. Przed rokiem zmianę tego lidera wykluczał Michał Janura, dyrektor muzyczny Radia Złote Przeboje [należącego do Agory, podobnie jak "Gazeta Wyborcza" oraz serwis BIQdata - red.]. Mówił wtedy:

Ta piosenka stała się taką samą tradycją jak “Kevin” w Boże Narodzenie czy “Sami swoi” 3 maja w telewizji. Ludzie się z tego śmieją

W ciągu roku liczba emisji "Last Christmas" zwiększyła się o 6 proc. a wciągu dwóch lat - o 17 proc. Z kolei liczba emisji "Driving Home for Christmas zwiększyła się o 8 proc. (w dwa lata), a piosenki "Kto wie?" aż o jedną trzecią.

Piąty raz z rzędu na całkowitą zmianę playlisty zdecydowało się RMF Classic, które na co dzień prezentuje muzykę klasyczną i filmową. Między 10 a 26 grudnia będzie grało tylko bożonarodzeniowe utwory. Z podobnej praktyki zrezygnowało za to Radio ZET Gold.

Szanowny Czytelniku, jeśli tęsknisz za bożonarodzeniowymi piosenkami, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy playlistę na Spotify.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz