Wyborcza.pl

Polexit. Ile do tej pory dostaliśmy z UE i jakie największe inwestycje są realizowane

Autor: Danuta Pawłowska, Aleksander Deryło | 17.03.2017

Political fiction na BIQdata​

Jest rok 2020 r. Wielka Brytania jest poza Unią. Polska podąża tą samą ścieżką. Jesteśmy świadkami Polexitu. Byliśmy w Unii Europejskiej kilkanaście lat, i być może ostatnia Parada Schumana przechodzi ulicami polskich miast w maju 2020 r.

Sprawdzamy jakie inwestycje uda się nam zrealizować za ostatnie pieniądze z Brukseli.

  • od 2004 r. dostaliśmy z Unii już 137 mld euro;
  • do 2020 r. mamy do wydania jeszcze 80 mld euro;
  • największym projektem w obecnym budżecie jest modernizacja linii kolejowej Warszawa - Lublin.

Do Unii weszliśmy w maju 2004 r. W sumie do końca stycznia 2017 r. dostaliśmy 137 235 301 622 euro (sto trzydzieści siedem miliardów euro). Z Funduszu Spójności wpadło nam 84 mld euro, a w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przelewy wyniosły 49 mld euro. W tym samym czasie do budżetu Wspólnoty dołożyliśmy się składką w wysokości 44 mld euro.

Wychodzi więc około 90 mld euro na plusie. Te pieniądze zmieniły Polskę, nikt tego nie podważy. Największe inwestycje to oczywiście transport, ochrona środowiska, ale także pracownie komputerowe w szkołach i Centrum Nauki "Kopernik". Przy takim rozmachu nie uniknęliśmy porażek, balastem mogą być niezliczone aquaparki, czy rewitalizacja miast kostką brukową.

Mapa jest interaktywna. Możesz ją przybliżyć, wybrać kategorię inwestycji z legendy, a po najechaniu na ikonkę przeczytasz więcej informacji.

Do końca 2020 r. możemy liczyć jeszcze na 80 mld euro. Na liście Ministerstwa Rozwoju, która zawiera projekty realizowane w Polsce z Funduszy Europejskich w latach 2014-20 jest prawie 13 tys. pozycji. Największa zaplanowana inwestycja to modernizacja linii kolejowej na trasie Warszawa – Lublin. Wartość projektu to 4,3 mld zł, z tego unia pokrywa 85 proc. kosztów. Warszawiacy skorzystają także na dofinansowaniu budowy II linii metra (z 3 mld zł Unia odda prawie 2 mld).

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz