Wyborcza.pl

Sprawdź ile zarabiają Polki i Polacy. Czy możesz już zacząć negocjować podwyżkę?

Autor: Adriana Rozwadowska | 28.03.2017

Podwyżki ruszają, ale niezwykle powoli. W niektórych regionach kraju sytuacja wciąż przypomina raczej tą sprzed kilkunastu lat. Reporterzy lokalnych redakcji "Gazety Wyborczej" sprawdzili ile zarabiają Polki i Polacy, jakie wpadają nam dodatkowe bonusy i kiedy ostatnio była podwyżka.

  • W styczniu 2017 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4277,14 zł. Ale w województwie podkarpackim już tylko 3580,52 zł;
  • GUS bada wyłącznie przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 osób wzwyż;
  • W polskich mikrofirmach - a jest ich 1,8 mln - wynagrodzeń i podwyżek nie bada nikt.

Presja płacowa, której wypatrujemy od kilku miesięcy, jest uzależniona m.in. od stopy bezrobocia - a to w lutym br. wyniosło 8,5 proc. To, jak na nasz kraj, niewiele, ale i uśredniona wartość. Podczas gdy w Warszawie, Sopocie (po 2,8 proc.) czy Bielsko-Białej (3,1 proc.) bezrobocie niemal nie istnieje, w wielu powiatach przypomina raczej to notowane na początku XXI wieku. W powiecie szydłowieckim wynosi obecnie niemal 29 proc., w Braniewie i okolicach - ponad 25 proc., a w Bartoszycach czy Kętrzynie - po 24 proc.

Nasza lista płac dotyczy wybranych miast i wybranych zawodów. Dane pochodzą od reporterów "Gazety Wyborczej" i z raportu firmy Sedlak&Sedlak.

Infografika jest interaktywna. Najedź na wybraną kropkę i odczytaj dane. Możesz także wybrać miasto z legendy.

Czytaj więcej w artykule Adriany Rozwadowskiej w "Gazecie Wyborczej".

Pokaż komentarze (5)Dodaj komentarz