Wyborcza.pl

Jak mieszkają Polacy? Domy, mieszkania, lofty i plomby na mapach

Autor: Szymon Pifczyk | 18.07.2016

Wiemy, jakie nieruchomości sprzedają Polacy.  Zespół BIQdata przygotował analizę ofert w całym kraju na podstawie danych z serwisu Otodom.

  • rozdźwięk między cenami mieszkań w głównych miastach i na prowincji jest ogromny;
  • na treść i geografię ogłoszeń często wpływa historia Polski;
  • domy mamy duże, a mieszkania – małe.

Jeśli masz własne M albo dom, spróbuj przypomnieć sobie, ile zapłaciłeś za metr kwadratowy. Na przeważającym obszarze kraju już 3 tys. zł za metr kwadratowy pozwala przebierać w ofertach. Wyjątki to miasta wojewódzkie oraz miejscowości turystyczne – w Zakopanem, Wiśle czy Międzyzdrojach ceny dobijają do tych wrocławskich, jeśli nie warszawskich. Warto tutaj przypomnieć, że dzięki rządowemu programowi "Mieszkanie Plus" cena nowego mieszkania miałaby kształtwać się na poziomie 2,5-3,5 tys. zł za metr. 

Po ile sprzedający chcą za metr?

Typy budynków mieszkalnych ściśle wiążą się z geografią kraju. Mieszkania w kamienicach są prawdziwą rzadkością na wschodzie Polski, podczas gdy w Polsce zachodniej, a szczególnie na Śląsku, niejednokrotnie stanowią największą część ogłoszeń. Z kolei bliźniaki i szeregowce popularność zyskały głównie w latach 80., dlatego najwięcej ich znajdziemy na przedmieściach dużych miast.

Zaskakująco dużo jest ofert w apartamentowcach. Budynki o podwyższonym standardzie wydają się obecne w najdalszych zakątkach Polski. W rzeczywistości jednak ranga apartamentowca jest nadużywana, byle blok aspiruje do tej kategorii. Mówiąc o blokach, warto wspomnieć, że te rzeczywiście są powszechne - podobnie jak domy jednorodzinne. 

Mapa jest interaktywna. Kliknij na wybrany przycisk, żeby zobaczyć dane.

A jak z wielkością i liczbą pokoi? Na mapie powierzchni zdecydowanie przeważa kolor czerwony, którym oznaczyliśmy duże mieszkania i domy, ale to nieco złudne wrażenie - najwięcej mieszkań jest bowiem w dużych miastach, gdzie zlewają się w jedną zielono-niebieską plamę oznaczającą małe metraże. 

 

Po ile metrów mają sprzedawane mieszkania? 

 

Na koniec warto zaznaczyć, że prezentowane dane nie są z pewnością próbą reprezentatywną dla wszystkich mieszkań i domów w Polsce – to ogłoszenia aktywne w serwisach Allegro i Otodom w drugim tygodniu czerwca. Mimo ich wielkiej liczby (łącznie 470 tys. z przypisanymi danymi geograficznymi) nietrudno domyślić się, że szczególnie na prowincji wiele ofert zalega w serwisach ogłoszeniowych miesiącami, podczas gdy mieszkania cieszące się powodzeniem (np. mniejsze) sprzedają się na pniu.

Pokaż komentarze (7)Dodaj komentarz