Wyborcza.pl

Pomniki i tablice smoleńskie. Czy ich twórcom się udało?

Autor: Bartosz Chyż; grafika: Magdalena Rolka | 10.04.2017

Doliczyliśmy się w Polsce ponad 400 różnego rodzaju upamiętnień smoleńskich, a po poniedziałkowych uroczystościach dojdą kolejne. Czy godnie upamiętniają ofiary katastrofy smoleńskiej?

Przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, vis-a-vis pomnika Nieznanego Żołnierza zostało odsłonięte popiersie Lecha Kaczyńskiego. Jak napisała Wyborcza, niewiele o nim wiadomo: kto jest jego autorem, a tym bardziej, kto pomnik zamówił. Nie wiemy też, czy pomnik stanie zgodnie z prawem, gdyż według informacji "Gazety Stołecznej" plac Piłsudskiego nie jest docelowym miejscem. MON chce przenieść pomnik do holu budynku dowództwa garnizonu Warszawa, ale nie zdradza kiedy. Z kolei w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermanna, choć wcześniej informowano o tym, że upamiętnienie będzie dotyczyło wszystkich 96 zmarłych osób.

Nie sposób pokazać wszystkich pomników smoleńskich. Wkrótce to będzie jeszcze trudniejsze, bo ich liczba zapewne przebije pół tysiąca. Tylko dziś doliczyliśmy się kilkudziesięciu nowych upamiętnień. Często ich walory artystyczne są dyskusyjne, choć ostateczna ocena estetyki pomników jest kwestią subiektywną. Spośród ponad 400 pomników, tablic, głazów, obelisków i instalacji wybraliśmy 21, które w naszej ocenie dość dobrze odzwierciedlają zbiór "upamiętnienia smoleńskie".

Grafika jest interaktywna. Kliknij lub najedź na czerwony punkt na zdjęciu, by dowiedzieć się więcej o rzeźbie lub tablicy

Pokaż komentarze (12)Dodaj komentarz