Wyborcza.pl

Górale-budowlańcy i urzędnicy z Polski B, czyli jakie firmy prowadzą Polacy?

Autor: Szymon Pifczyk | 15.02.2017

W Polsce działa ponad cztery miliony firm w kilkuset branżach. Co ciekawe, niektóre specjalizacje są szczególnie popularne w wybranych regionach.

  • Firmy budowlane dominują na południu kraju;
  • w obrocie nieruchomościami specjalizują się przedsiębiorcy na zachodzie;
  • działalność naukowa i techniczna jest skupiona w dużych miastach.

Przy zakładaniu firmy biznesmen podaje czym jego firma będzie się zajmować, a rodzaje działalności wybiera z oficjalnego spisu nazwanego Polską Klasyfikacją Działalności. W popularnym polskim filmie „Nigdy w życiu” główna bohaterka rozpoczyna budowę domu pod Warszawą i w celu zaoszczędzenia pieniędzy zatrudnia do tego zadania górali. Okazuje się, że chociaż przedstawieni w filmie górale podhalańscy niekoniecznie zajmują się budownictwem, to ich kuzyni z Beskidu Sądeckiego jak najbardziej. I właśnie tam mamy największy odsetek firm, które na rodzaj działalności wybrały budownictwo. Budowaniem zajmuje się także inna charakterystyczna grupa - Kaszubi. Co ciekawe, najmniejszy odsetek firm budowlanych stanowią znajdziemy w Warszawie i okolicach.

Powiązana z budownictwem kategoria – obrót nieruchomościami – to z kolei specjalność mieszkańców Polski zachodniej. Co fascynujące, gminy z wysokim odsetkiem firm działających w tym sektorze niemal doskonale oddają granice Niemiec sprzed drugiej wojny światowej. Inną kategorią działalności gospodarczej, która mocno wybija się na Pomorzu, a szczególnie w pasie Wybrzeża, jest oczywiście zakwaterowanie i gastronomia. Co roku miliony Polaków ruszają nad morze do pensjonatów, hoteli czy prywatnych kwater, których właściciele prowadzą przecież je w formie działalności gospodarczej. Do tego dodać należy wszelkie smażalnie ryb, budki z lodami czy frytkami i bary przy samej plaży. To samo widać na Mazurach oraz na drugim krańcu Polski – w górach.

Skoro mieszkańcy Polski zachodniej zajmują się obrotem nieruchomościami, to co robią mieszkańcy Polski wschodniej? Okazuje się, że tamtejsze firmy to podmioty… administracji państwowej. Wynika to prawdopodobnie ze stosunkowo niskiego potencjału gospodarczego ziem dawnego zaboru rosyjskiego – do tego stopnia, że istniejące we wszystkich gminach jednostki administracji publicznej są tam sporym odsetkiem wszystkich podmiotów gospodarczych (nawet ponad 10 proc.).

Również polskie metropolie mają swoją specjalizację. To dwie sekcje Polskiej Klasyfikacji Działalności: informacja i komunikacja oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Nietrudno domyślić się, dlaczego firmy świadczące takie usługi lokują się w dużych miastach – to tam są wykształceni specjaliści oraz firmy, które mogłyby być ich klientami.

Inną popularną na wschodzie i w centrum kraju działalnością jest szeroka kategoria handel i naprawa pojazdów samochodowych. Wprawdzie w całej Polsce firmy o tym profilu stanowią spory odsetek wszystkich, jednak szczególnie dużo jest ich w Polsce centralnej. Warto zauważyć także spory odsetek firm w tej sekcji wzdłuż niemieckiej granicy, szczególnie w okolicach Słubic (i Frankfurtu nad Odrą) – mieszkańcy niemieckiej strony cenią sobie polskie sklepy, w których mogą kupić towary taniej.

Z kolei na północy naszego kraju częściej niż gdzie indziej spotyka się firmy parające się rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem. Uwaga: indywidualni rolnicy nie są tutaj ujęci – kategoria ta obejmuje tylko firmy wyspecjalizowane w działalności nazywanej czasem pierwszym sektorem. Są to głównie mleczarnie, firmy obrabiające np. pieczarki, wielkie gospodarstwa powstałe na bazie PGR-ów i firmy zajmujące się eksploatacją lasów (głównie na Pomorzu Zachodnim).

Ostatnią kategorią działalności, jaka skupia się w klastry, jest przetwórstwo przemysłowe. Co ciekawe, takich firm najwięcej jest wzdłuż północnych granic województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a także w okolicach Wadowic w małopolskim.

Warto dodać, że większość ze wpisanych do REGON-u firm to jednoosobowe działalności gospodarcze.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz