Wyborcza.pl

Jakie organy przeszczepia się w Polsce i które województwa są najmniej chętne transplantacjom

Autor: Bartosz Chyż, Karolina Polakowska, Aleksandra Zdrojewska | 16.10.2015

Polska transplantologia kończy czterdzieści lat. W tym czasie dokonano ponad 28 tys. operacji, które uratowały albo znacząco poprawiły ludziom życie. Niestety, liczba przeciwnych pobieraniu od nich narządów po śmierci rośnie.

W styczniu minie 60 lat od pierwszej udanej transplantacji nerki. Operacji podjął się prof. Jana Nielubowicza, pacjentka przeżyła pół roku, a zmarła z powodu ostrego zapalenie trzustki.

Kilka miesięcy wcześniej, we wrześniu, zabiegu podjął się doc. Władysław Wrężlewicz. Jednak operowana przez niego dziewięcioletnia pacjentka zmarła po kilku dniach, mimo że nerka podjęła pracę. Przyczynami śmierci był obrzęk płuc i niewydolność krążenia. W związku ze śmiercią dziecka informacji o operacji nie rozgłaszano - wspominał kilka lat temu pracujący wtedy w szpitalu klinicznym prof. Waldemar Kożuszek.

W 1969 r. przeszczepienia serca podejmie w Łodzi prof. Jan Moll. Po jego niepowodzeniu kolejnej próby podjął się 16 lat później Zbigniew Religa, co pokazano w filmie "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, gdzie w rolę lekarza wcielił się Tomasz Kot. Od tego czasu przeszczepiono w Polsce prawie 28 tys. organów.

Infografika: Bartosz Chyż

Załamanie w liczbie przeszczepów w 2007 r. i kolejnych latach było związane ze sprawą dr. Mirosława G., kardiochirurga z warszawskiego szpitala MSWiA, oskarżanego m. in.o zabójstwo pacjenta i przyjmowanie łapówek w zamian za leczenie. Uniewinniono go od najcięższych zarzutów, ale skazano za kilkanaście przypadków przyjęcia korzyści majątkowej.

Co się w Polsce najczęściej przeszczepia? Niezmiennie są to nerki, ponad tysiąc przeszczepów każdego roku. Za nimi w rankingu idą przeszczepy rogówki i wątroby.

Przeszczepy w Polsce

Infografika jest interaktywna, najedź lub kliknij w organ by dowiedzieć się jak zmieniała się liczba transplantacji poszczególnych narządów i ile osób czekało w kolejce na przeszczep.

Dane: Poltransplant; infografika: Bartosz Chyż, Karolina Polakowska, Wawrzyniec Święcicki, Aleksandra Zdrojewska

Przeszczepiane w Polsce organy pochodzą głównie od zmarłych. Na mocy ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów każda osoba po śmierci może zostać dawcą, o ile nie zarejestrowała się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Rejestr zaczął działać pod koniec 1996 r., stąd też tak znaczący wzrost zgłoszeń w kolejnym roku. Do końca ubiegłego roku zarejestrowanych w nim było 28 tys. osób, choć w ostatnich latach liczba zgłoszeń rośnie.

Infografika: Bartosz Chyż

Najmniej chętni do oddawania narządów są mieszkańcy województw centralnych i północnych: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego. Z kolei najmniej sprzeciwów pochodzi z regionów południowych: świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego.

Dane: Poltransplant; mapa: Bartosz Chyż

Zdrowie narządów wewnętrznych stało się kluczowym elementem kampanii społecznej pt. „Jak działa zdrowy człowiek”, którą Ministerstwo Zdrowia przekonuje nas do zdrowej diety. Przygotowana przez agencję VML reklamówka, w zabawny sposób pokazuje, jak krzywdzimy nasze organizmy. Np. wątroba skarży się na to, że jej właściciel "pije kielicha, a u Zdzicha nawet trzy", więc nic dziwnego, że film zrobił furorę w social media.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz