Wyborcza.pl

UE chce lepiej chronić nasze dane w sieci i wymusza na firmach dodatkowe zabezpieczenia. Ile to kosztuje?

Autor: Jakub Wątor, Katarzyna Korzeniowska | 09.08.2017

Unia uporządkowała m.in. sprawę ładowarek telefonicznych i rozprawiła się z cenami roamingu. Teraz zabiera się za nasze dane osobowe. W przyszłym roku w życie wejdzie nowe prawo, które ma zwiększyć naszą nad nimi kontrolę. Ile zapłacą za to firmy?

​Znudziło ci się korzystanie z serwisu randkowego i chcesz się przenieść gdzie indziej. Dziś po prostu zakładasz nowe konto i na nowo budujesz swoją tożsamość. Od 25 maja 2018 r. będziesz mógł pobrać swoje dane do pliku, a następnie wgrać je do nowego serwisu. Jeśli chcesz.

Twórcy aplikacji, które mamy w naszych smartfonach, bardzo często handlują naszymi danymi (wiek, płeć, system operacyjny urządzenia, preferencje rozrywkowe, geolokalizacja itp.) bez naszej wiedzy i zgody. Czasem powstają dzięki temu nowe usługi, z których ochoczo korzystamy, a czasem kończy się na zwykłym spamie. Teraz, jeśli firma udostępnia nasze dane innym firmom, będziemy o tym wiedzieć i sami podejmować decyzje.

Dostosować się musi każdy przedsiębiorca, który przetwarza dane swoich klientów - choćby miał tylko jednego klienta i jednego pracownika. Każde naruszenie przepisów może być karane, a kary mogą pójść w miliony euro. Prawnicy spierają się o poszczególne zapisy nowego prawa i o to, jak będą one interpretowane. Dlatego na razie nie wszystkie zasady można jasno wytłumaczyć.

Namiastką tego, jak ma wyglądać cyfrowy świat po wprowadzaniu rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), jest profil użytkownika w Google’u. Możemy tam sprawdzić, jakie dane na nasz temat zostały zgromadzone przez firmę, czego można się z nich dowiedzieć i jak możemy ograniczyć wgląd w nasze życie. Jednak żeby nam to umożliwić, firmy muszą przebudować swoją infrastrukturę - zwiększyć zabezpieczenia, opracować procedury na wypadek wycieku danych, zatrudnić wewnętrznych inspektorów.

Ile to kosztuje? Zobacz na przykładzie firmy zatrudniającej 500 osób. Koszty zależą od wielu czynników i będą się różnić w różnych przedsiębiorstwach.

Infografika jest interaktywna. Klikaj w strzałki, żeby zobaczyć więcej informacji

Pokaż komentarze (2)Dodaj komentarz