Zaloguj się wybranym kontem

Zaloguj się kontem Gazeta.pl

Nie pamiętam loginu / hasła

lub zaloguj się

Zaloguj się kontem Gazeta.pl

Błędny email lub hasło

Nie pamiętam loginu / hasła

lub zaloguj się

Zaloguj się kontem Wyborcza

wersja beta

Nie masz konta? Załóż konto / Nie pamiętam hasła

lub zaloguj się

Zaloguj się kontem Wyborcza

wersja beta

Błędny email lub hasło

Nie masz konta? Załóż konto / Nie pamiętam hasła

lub zaloguj się

Wyborcza.pl

Sprawdź, jak bardzo zielone jest twoje miasto

Autor: Piotr Teisseyre (MojaPolis.pl) | 23.03.2015
squidOpenTop

Sopot, Zielona Góra i Katowice to najbardziej zielone miasta w Polsce. Jednak dużo zieleni nie zawsze oznacza czyste powietrze.

MojaPolis i BIQdata przygotowały ranking najbardziej zielonych miast Polski. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie największe miasta w Polsce, które są na prawach powiatu. Sprawdziliśmy wielkość powierzchni zajmowanej przez miejską zieleń, czyli przez parki, zieleńce, zieleń osiedlową oraz obszary leśne. Im więcej miejsca zajmują razem w danym mieście, tym wyżej jest ono w rankingu.

W miastach, które znalazły się w naszym rankingu wysoko, największą część terenów zielonych zajmują lasy. Rosną na ogół na obrzeżach, ale pełnią funkcję zielonych płuc.

W Sopocie tereny zielone stanowią aż 59 proc. powierzchni miasta. Same lasy rozciągają się na wzgórzach otaczających Operę Leśną, a ich łączna powierzchnia odpowiada ponad połowie powierzchni miasta! Sopot zajmuje najwyższe miejsce także w rankingu żywopłotów - w obrębie 1 km kwadratowego rośnie tam blisko 3 km żywopłotów. W przypadku Zielonej Góry jest podobnie: wysokie miejsce w rankingu jest zasługą rosnących na granicach Borów Zielonogórskich. Poza lasami tereny zielone zajmują tam niespełna 3 proc. powierzchni miasta.

Stworzyliśmy też oddzielne zestawienie miast mających najwięcej żywopłotów. To skuteczna ochrona przed spalinami i hałasem.

Na podium najbardziej zielonych miast w Polsce zmieściły się również Katowice. Wbrew pozorom stolica ciężkiego przemysłu ma sporo terenów zielonych (40 proc. powierzchni miasta). W południowej części miasta znajduje się pozostałość Puszczy Śląskiej, czyli Las Murckowski. To ponad 100-hektarowy rezerwat przyrody.

Co ciekawe, śląskie miasta należą do najbardziej zielonych w Polsce. Gdybyśmy wzięli pod uwagę wyłącznie zieleń miejską (bez lasów), pierwsze miejsce zająłby Chorzów. Parki, zieleńce i inne tereny zielone zajmują aż 22 proc. powierzchni Chorzowa. A na jeden kilometr kwadratowy przypada tam aż 2,5 km żywopłotów. Prawie 17 proc. obszaru miasta zajmują park Śląski, ogród zoologiczny oraz położony na granicy z Bytomiem i Piekarami Śląskimi zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.

Sporo miejskiej zieleni zajmują także Siemianowice Śląskie (9 proc. powierzchni) i Świętochłowice (7 proc.).

Naszą analizę, a tym samym i ranking ograniczyliśmy do dużych miast na prawach powiatu, ale na mapie poniżej pokazujemy dane GUS obejmujące wszystkie gminy w Polsce. Jednak dane te różnią się od zawartych w naszym rankingu tym, że nie uwzględniają lasów położonych na terenie miast.

Znajdź swoje miasto i sprawdź, jak bardzo jest zielone:

Najedź myszką lub kliknij, żeby zobaczyć dane. Możesz wpisać nazwę swego miasta do wyszukiwarki w prawym górnym rogu.

Dane: GUS. Infografika: Aleksander Deryło

Ranking zielonych miast w Polsce zamykają Konin, Łomża i Krosno, które nie mają leśnych obszarów w granicach miasta. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie zieleń miejską (bez lasów), najmniej zielonymi miastami w Polsce będą Piotrków Trybunalski, Biała Podlaska oraz Świnoujście. Są one też w końcówce rankingu żywopłotów (tylko ok. 100 m żywopłotów na 1 km kwadratowy miasta).

Na koniec zestawiliśmy dane o terenach zielonych z jakością powietrza w miastach mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował informacje o natężeniu pyłów PM2,5 (o znacznym negatywnym wpływie na zdrowie ludzi) w 2013 r. Najgorzej pod tym względem jest w aglomeracji krakowskiej i w miastach województwa śląskiego. W Krakowie tereny zielone zajmują tylko 9 proc. powierzchni, a samo miasto jest położone w niecce. Z kolei w aglomeracji śląskiej duże tereny zielone nie wystarczają, by zrównoważyć wysokie natężenie pyłów.

Najmniej zanieczyszczeń zanotowano w Koszalinie, Szczecinie oraz w Trójmieście. Zieleń miejska nie zawsze przekłada się na lepsze powietrze, ale zawsze sprzyja rekreacji, poprawia estetykę miasta i jakość życia.

Więcej o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce możesz przeczytać w serwisie "Oddychać po ludzku".

Pokaż komentarze (4)Dodaj komentarz
Brexit na mapie: rozkład głosów i frekwencja

Brexit na mapie: rozkład głosów i frekwencja

Brexit: kto odczuje jego skutki?

Brexit: kto odczuje jego skutki?

Gdzie w Polsce rodzi się najwięcej nieślubnych dzieci?

Gdzie w Polsce rodzi się najwięcej nieślubnych dzieci?

Jak morze może zalewać nasze Wybrzeże

Jak morze może zalewać nasze Wybrzeże

Czy internet pomógł dostać się do Sejmu?

Czy internet pomógł dostać się do Sejmu?

Ostatni kombajn sondażowy przed wyborami

Ostatni kombajn sondażowy przed wyborami