Wyborcza.pl

Sprawdź, jak bardzo zielone jest twoje miasto

Autor: Piotr Teisseyre (MojaPolis.pl) | 23.03.2015

Sopot, Zielona Góra i Katowice to najbardziej zielone miasta w Polsce. Jednak dużo zieleni nie zawsze oznacza czyste powietrze.

MojaPolis i BIQdata przygotowały ranking najbardziej zielonych miast Polski. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie największe miasta w Polsce, które są na prawach powiatu. Sprawdziliśmy wielkość powierzchni zajmowanej przez miejską zieleń, czyli przez parki, zieleńce, zieleń osiedlową oraz obszary leśne. Im więcej miejsca zajmują razem w danym mieście, tym wyżej jest ono w rankingu.

W miastach, które znalazły się w naszym rankingu wysoko, największą część terenów zielonych zajmują lasy. Rosną na ogół na obrzeżach, ale pełnią funkcję zielonych płuc.

W Sopocie tereny zielone stanowią aż 59 proc. powierzchni miasta. Same lasy rozciągają się na wzgórzach otaczających Operę Leśną, a ich łączna powierzchnia odpowiada ponad połowie powierzchni miasta! Sopot zajmuje najwyższe miejsce także w rankingu żywopłotów - w obrębie 1 km kwadratowego rośnie tam blisko 3 km żywopłotów. W przypadku Zielonej Góry jest podobnie: wysokie miejsce w rankingu jest zasługą rosnących na granicach Borów Zielonogórskich. Poza lasami tereny zielone zajmują tam niespełna 3 proc. powierzchni miasta.

Stworzyliśmy też oddzielne zestawienie miast mających najwięcej żywopłotów. To skuteczna ochrona przed spalinami i hałasem.

Na podium najbardziej zielonych miast w Polsce zmieściły się również Katowice. Wbrew pozorom stolica ciężkiego przemysłu ma sporo terenów zielonych (40 proc. powierzchni miasta). W południowej części miasta znajduje się pozostałość Puszczy Śląskiej, czyli Las Murckowski. To ponad 100-hektarowy rezerwat przyrody.

Co ciekawe, śląskie miasta należą do najbardziej zielonych w Polsce. Gdybyśmy wzięli pod uwagę wyłącznie zieleń miejską (bez lasów), pierwsze miejsce zająłby Chorzów. Parki, zieleńce i inne tereny zielone zajmują aż 22 proc. powierzchni Chorzowa. A na jeden kilometr kwadratowy przypada tam aż 2,5 km żywopłotów. Prawie 17 proc. obszaru miasta zajmują park Śląski, ogród zoologiczny oraz położony na granicy z Bytomiem i Piekarami Śląskimi zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły.

Sporo miejskiej zieleni zajmują także Siemianowice Śląskie (9 proc. powierzchni) i Świętochłowice (7 proc.).

Naszą analizę, a tym samym i ranking ograniczyliśmy do dużych miast na prawach powiatu, ale na mapie poniżej pokazujemy dane GUS obejmujące wszystkie gminy w Polsce. Jednak dane te różnią się od zawartych w naszym rankingu tym, że nie uwzględniają lasów położonych na terenie miast.

Znajdź swoje miasto i sprawdź, jak bardzo jest zielone:

Najedź myszką lub kliknij, żeby zobaczyć dane. Możesz wpisać nazwę swego miasta do wyszukiwarki w prawym górnym rogu.

Dane: GUS. Infografika: Aleksander Deryło

Ranking zielonych miast w Polsce zamykają Konin, Łomża i Krosno, które nie mają leśnych obszarów w granicach miasta. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie zieleń miejską (bez lasów), najmniej zielonymi miastami w Polsce będą Piotrków Trybunalski, Biała Podlaska oraz Świnoujście. Są one też w końcówce rankingu żywopłotów (tylko ok. 100 m żywopłotów na 1 km kwadratowy miasta).

Na koniec zestawiliśmy dane o terenach zielonych z jakością powietrza w miastach mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował informacje o natężeniu pyłów PM2,5 (o znacznym negatywnym wpływie na zdrowie ludzi) w 2013 r. Najgorzej pod tym względem jest w aglomeracji krakowskiej i w miastach województwa śląskiego. W Krakowie tereny zielone zajmują tylko 9 proc. powierzchni, a samo miasto jest położone w niecce. Z kolei w aglomeracji śląskiej duże tereny zielone nie wystarczają, by zrównoważyć wysokie natężenie pyłów.

Najmniej zanieczyszczeń zanotowano w Koszalinie, Szczecinie oraz w Trójmieście. Zieleń miejska nie zawsze przekłada się na lepsze powietrze, ale zawsze sprzyja rekreacji, poprawia estetykę miasta i jakość życia.

Więcej o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce możesz przeczytać w serwisie "Oddychać po ludzku".

Pokaż komentarze (4)Dodaj komentarz