Wyborcza.pl

Świat krwawi. Mapy zamachów terrorystycznych po tragedii w Berlinie

Autor: zespół BIQdata | 21.12.2016

Cały świat współczuje w tym tygodniu berlińczykom. W ataku na jarmark świąteczny zginęło 12 osób, a 42 zostały ranne.

Do przeprowadzenia zamachu przyznało się ISIS. Zamachowcy wykorzystali ciężarówkę na polskich numerach rejestracyjnych, żeby wjechać w tłum na jarmarku w centrum miasta. To kolejny atak terrorystów w Europie w ciągu tego roku. W marcu zamachowcy zabili 32 osoby w Brukseli, w lipcu w Nicei zamachowiec przejechał 87 osób.

Prawie 350 tys. osób zabili terroryści w ponad 130 tys. zamachów na całym świecie od 1970 r. - wynika z danych Krajowego Konsorcjum Badań Terroryzmu i Przeciwdziałania Terroryzmowi, które działa na Uniwersytecie Maryland. Liczba ofiar rośnie. W 2013 r. było ich 22 tys., w 2014 r. 43 tys., zaś w ubiegłym roku 38 tys. Ogromny wpływ na to mają krwawy konflikt w Syrii oraz tląca się wojna na wschodzie Ukrainy, ale nawet po ich wyłączeniu liczby są ogromne.

Zamachy terrorystyczne od 1970 r.

Mapa jest interaktywna. Można ją przybliżać i oddalać za pomocą przycisków +/- oraz zatrzymać animację i wybrać konkretną datę za pomocą panelu w lewym dolnym rogu.

Uwaga: dane za 1993 r. nie są kompletne. Przedstawiono jedynie zamachy, w których zginęła co najmniej jedna osoba

Mapa: Aleksander Deryło. Źródło: Global Terrorism Database, University of Maryland

Europa jawi się oazą spokoju, ale to się zmienia.

Zamachy terrorystyczne od 11 września 2001 r.

mapa zamachy świat

Mapa: Szymon Pifczyk. Źródło: Global Terrorism Database, University of Maryland

W wydanym po paryskim ataku oświadczeniu państwa islamskiego - a ta organizacja posługuje się mediami znacznie bardziej sprawnie niż pozostali terroryści - nie było wskazówki co do tego na czyje polecenie działali zabójcy w Paryżu. Terroryści nie przedstawili też żadnych warunków czy żądań. W przypadku zamachów organizowanych przez Al-Kaidę przynajmniej było wiadomo, kto wydaje polecenia. Nasuwa to przypuszczenie, że lokalne komórki PI działają bardziej samodzielnie i terroryzm wkracza na nowy poziom. Według dziennika "Wall Street Journal", ataki przeprowadzone w Paryżu w listopadzie 2015 r., to nowość w strategii ISIS, zwiastująca jeszcze więcej cierpienia i strachu dla mieszkańców Europy i USA.

Pokaż komentarzeDodaj komentarz