Wyborcza.pl

EllaOne w Europie. Gdzie na receptę, a gdzie od ręki?

Autor: Natalia Sawka, sonar.wyborcza.pl | 23.05.2017

Antykoncepcja awaryjna będzie dostępna tylko na receptę. Sejm przegłosował nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Sprawdzamy gdzie w Europie można bez recepty kupić pigułki "dzień po" i ile kosztują.

  • W większości krajów Unii sprzedawane bez recepty są środki oparte na substancji levonorgestrel;
  • niektóre kraje stosują ograniczenia wiekowe;
  • tylko w Polsce, Bośni i Hercegowinie, Rosji, na Ukrainie i na Węgrzech wszystkie tabletki antykoncepcji awaryjnej są lub będą na receptę.

Decyzją Komisji Europejskiej, od kwietnia 2015 roku tabletka ellaOne powinna być dostępna bez recepty dla wszystkich Polek, które ukończyły 15 rok życia. Ale ostateczna decyzja, czy znieść obowiązek posiadania recepty na ellaOne w aptekach poszczególnych państw, należała do ich władz. Każdy kraj Unii sam decyduje, czy z tego zezwolenia skorzysta czy nie.

W Polsce rząd PO się na to zgodził, ale rząd PiS ma odmienne zdanie.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w którym jest zapis o dostępie do tabletek "dzień po", trafił do Sejmu dwa tygodnie temu. Sejmowa komisja nie zdążyła omówić wszystkich zgłoszonych poprawek, więc omawianie go przeniesiono na czwartkowe obrady Sejmu. Po długiej debacie posłowie przyjęli ustawę autorstwa PiS-u.

Co tak naprawdę robi ellaOne? Tabletki antykoncepcji awaryjnej hamują lub opóźniają owulację, a im szybciej zażyje się pigułkę, tym większe są szanse, że nie zajdzie się w ciążę.

Sprawdziliśmy, w których krajach Europy pigułki “dzień po” dostępne są bez recepty.

Mapa jest interaktywna. Kliknij albo najedź na kraj, żeby zobaczyć dane.

źródło: http://www.ec-ec.org/emergency-contraception-in-europe/country-by-country-information-2/

W większości krajów UE bez recepty są dostępne środki oparte na substancji levonorgestrel - m.in. pod nazwami handlowymi Norlevo, Postinor, Anthia czy Escapelle. Można je swobodnie kupić w m.in. w Danii, Hiszpanii, Holandii czy Francji.

Niektóre kraje stosują ograniczenia wiekowe. Np. w Wielkiej Brytanii te tabletki dostępne są bez recepty dla kobiet powyżej 16 roku życia. Brytyjki mogą jednak kupić ellaOne, bo jest dostępna bez recepty bez względu na ograniczenia wiekowe.

Sama ellaOne bez recepty dostępna jest: w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Czarnogórze, Irlandii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Luksemburgu, Łotwie, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Na receptę: w Liechtensteinie, Bośni i Hercegowinie, na Litwie, w Norwegii, będzie w Polsce, Serbii, Turcji, na Węgrzech.

Niedostępna jest w Estonii, na Białorusi, w Albanii, Islandii, Macedonii, Rosji, Mołdawii i na Ukrainie.

Ciekawym przykładem jest Malta. Tam przez długi czas tabletki “dzień po” nie były w ogóle możliwe do zakupu. Od grudnia 2016 r. można kupić bez recepty nie tylko ellaOne, ale też m.in. Escapelle.

Tylko w Polsce, Bośni i Hercegowinie, Rosji, na Ukrainie i na Węgrzech wszystkie tabletki antykoncepcji awaryjnej są lub będą na receptę.

Pokaż komentarze (3)Dodaj komentarz